Pinterest Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Görsel Bir Sosyal Medya, Pinterest Nedir ve Pinterest Nasıl Kullanılır?

 

Aslında çok yaygın kullanılması karşılık bir çoğunuz ilk kez duyarak aklınızda Pinterest Nedir sorusuyla bu makaleye gelmiş olabilirsiniz. Bu son derece normaldir uzun süre önce bende ilk kez duyduğumda şaşırarak araştırdığım bu sosyal platformu şuan aktif bir şekilde kullanmaktayım. Pin ve interest kelimelerinin birleşimiyle ortaya çıkan Pinterest, 2010 yılında kurulan bir sosyal ağdır. İlk zamanlarda pek popüler olmasa da 2011 yılından itibaren büyük bir çıkış yakalamıştır. Şu an dünya genelinde 100 milyondan fazla üyesi vardır. Bu üyelerin büyük bir kısmı kadınlar olsa da azımsanmayacak kadar erkek üyesi vardır. Kuruluşunda Türkçe dil desteği bulunmasa da sonradan yapılan güncellemeler sonucu şu an Türkçe dil desteği mevcuttur.

Ülkemizde de daha çok kadınlar tarafından kullanılan Pinterest, kullanıcılarına zengin görsel çeşitliliği sunar. Pano sistemiyle çalışan Pinterest’te istediğiniz görselleri panolarınıza ekleyebilirsiniz. Bu sayede beğendiğiniz fotoğrafları depolayacak yer sorunu yaşamazsınız. İstediğiniz görselleri profilinizde paylaşıp, zamanı geldiğinde hesabınıza girerek görsellere erişebilirsiniz. İlgi alanlarınıza göre istediğiniz gibi panolar oluşturabilir, bu panolara fotoğraflar ya da videolar ekleyebilirsiniz.

Pinterest’te pano ve pin kavramları vardır. Panolar pinleri içerisinde tutan geniş alanlardır. Panoları konulara göre ayırabilirsiniz. Pinler ise panoların içlerindeki fotoğraflar ya da videolardır. Başlıca öne çıkmış kategoriler; yemek tarifleri, moda, dekorasyon, fotoğrafçılık, takı, bahçe, eğitim, film, dizi, kitap v.b. İlgi alanınıza giren kategorileri takip ederek bunlarla ilgili sürekli paylaşımlar görebilirsiniz.

Nasıl Üye Olunur?

Pinterest’e üye olmak son derece kolaydır. Facebook veya Google hesabınızla bağlanabilir ya da mail adresinizi kullanarak üye olabilirsiniz. Pinterest’i Android ve IOS uygulamara mağazarında bulabilirsiniz. Tablet ya da telefonlarınıza kurarak kolaylıkla kullanabilirsiniz.

İnternet Siteleri İçin Katkısı Nedir?

Eğer bir siteniz var ise Pinterest üzerinden sitenize trafik çekebilirsiniz. Bunun dışında yemek tarifi, moda, dekorasyon tarzı siteniz varsa Pinterest hesabı açarak ilgili paylaşımlarla takipçi sayınıza arttırarak popülerlik elde edebilirsiniz. Bu kitleniz kullanarak çeşitli yollarda gelir etmenizde mümkün olacaktır.. Ayrıca Pinterest’in SEO açısından websitelerine katkısı büyüktür. Yapılan paylaşımları backlink olarak değerlendirebilirsiniz.

Bazı İlginç İstatistikler

-Şu an 100 milyonu aşkın kullanıcısı bulunmaktadır.
-Kullanıcılarının %80’ini kadın kullanıcılar oluşturmaktadır. Bu kadınların ise %50’si çocuk sahibidir.
-En çok ilgi alanını ise %57 ile yemek kategorisi oluşturuyor.
-Kullanıcıların %35’i mobil cihazlardan kullanıyor.
-Ortalama bir kullanıcı ayda 98 dakikasını Pinterest’te geçiriyor.

Bu ve benzeri sitelerde yapacağız paylaşımların en düzgün ve kaliteli şekilde gözükmesi için sosyal medya hesaplarında görsel boyutları makalemize göz atabilirsiniz.

 

Hakkında Murat Senturk

Ben bir manyağım dedi, hayat bir karnaval dedi.

Bunlara da Göz Atabilirsin

En İyi 10 Video Kamera | Youtuberlar İçin Özel

Youtube için video hazırlamanın ne kadar zor olduğunu sizin kadar bende biliyorum. Bütün uğraşlarınıza ve …

Yasaklı Siteler DNS ve VPN Olmadan Girebilme

Yasaklı siteler için nasıl çözüm bulabilirsiniz yazımızda açıklıyoruz. Ülkemizde internette her bilgi ve siteye erişim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.