Etkili Android Telefonu Hızlandırma Rehberi

Android Cihazınızın Verimliliğini Arttıracak Telefonu Hızlandırma Rehberi

Android telefon kullanıcıların zaman geçtikçe en çok karşılaştığı problemlerden birisi olan yavaşlama, kasma, donma gibi sorunların ne kadar üzücü olduğunun farkındayız. Kullandığınız telefonu artık yavaşladığı ve işinize yaramadığı için hemen değiştirme düşüncesine girmeden önce size anlatacağımız bir kaç hızlandırma yöntemlerini deneyerek bu sıkıntının üstesinden gelebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere yavaşlayan, kasma ve donma sıkıntısı yaşayan android telefonu hızlandırma rehberi hazırladık. Keyifli okumlar.

Animasyon Ölçeği

Kullandığımız telefonların menü geçişleri, sayfalar arasında gezinti ve uygulamalardaki animasyon efektlerinin bütününe verilen addır. Artık yavaşlamaya başlayan telefonunuzda animasyon ölçeğini kapatmak gözle görülür bir hızlandırma yöntemi olmaktadır.

Animasyon ölçeğini kapatmak için sırasıyla Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri kısmına geldikten sonra Geçiş Animasyonu Süre Ölçeği” ve “Animatör Süre Ölçeği” seçeneklerine tek tek girip animasyon ölçek değerlerini kapalı konumuna getiriyoruz.

Arka Plan Uygulamaları

Akıllı telefonunuzu kullanırken bir uygulamadan çıkıp öbürüne girersiniz ve bu böyle devam ettikçe arka planda uygulamalar birikir ve telefonunuzun işlem hafızasını doldurmaya başlar. Telefonunuzun arka planda uygulamaları tutma sebebi tekrar giriş yaptığınızda en son hangi sayfadaysanız veya hangi işlemi yapıyorsanız sizi kaldığınız yerden devam etmesini sağlamaktır. Bu şekilde uygulamalar biriktikçe telefonunuzun işlem görme imkanı azalacak ve yavaşlamalar başlayacaktır. Bunun için arka plan uygulamalarınızı sık sık kapatmamızda fayda vardır. Cihazınızın ayarlar kısmında bu uygulamaların arka planda çalışmasını da önleyebilirsiniz. Bazı çalışan uygulamalar ise gerekli olabilir o yüzden bu ayarları yaparken dikkatli olun.

Farklı Başlatıcılar Kullanma 

Android telefonlarınızda kullanmış olduğunuz başlatıcılar telefonunuzun özelliklerini ön plana çıkarma amaçlı olduğu için zaman geçtikçe yavaşlamalar ve kasmalar görülmeye başlar. Play Store’dan indireceğiniz kaliteli bir başlatıcı ile telefonunuzu daha da hızlandırabilir bu sıkıntıların üstesinden gelebilirsiniz.

Sizler için daha önceden hazırlamış olduğumuz android için en iyi 5 başlatıcı yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Ram Temizleyici Kullanma

Google Play / Play Store dan gayet kullanışlı ve ücretsiz olan ram i temizleyici ve telefon hızlandırıcı uygulamalar mevcut akıllı telefon için vazgeçilmez uygulamar. Bunlardan güvenilir birini indirerek telefonunuzdaki önbellek dosyalarını temizleyebilir, ram boşaltabilir, gereksiz dosyaları silebilir ve akıllı telefonunuzu hızlandırabilirsiz. Bazı uygulamalarda ise direkt olarak ana ekranda kısayol oluşturularak hızlıca ram temizleme işlevi kullanabilmektesiniz.

Ek Notlar

Ek olarak bütün bu işlemler bir fayda sağlamazsa telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmeyi deneyebilirsiniz. Bu da fayda etmezse artık yeni bir telefon almanın zamanı gelmiştir. Cihazı hızına gene etki eden bir unsur olarak asla kullanmayacağınızı düşündüğünüz uygulamaları uygulama yöneticisinden devre dışı bırakın. Silebildiklerinizi ise silin çünkü uzun süren kullanımlarda depolama alanına ihtiyacınız olacaktır.

Bu yazımızda android telefonu hızlandırma için pratik çözümlerden bahsettik. Bu yöntemlerin büyük bir kısmı yalnızca Android işletim sistemi ile çalışmaktadır. Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle, kendinize iyi bakın.

Hakkında Taner Ünal

Dünyanın en mükemmel editör haşmetleri, beyefendi hazretleri.

Bunlara da Göz Atabilirsin

İzlemekten Keyif Alacağınız En İyi Romantik Komedi Animeler

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Komedi Animeler Merhaba arkadaşlar, bugün sizler için izlemekten keyif …

Ses Kalitesiyle Dikkat Çeken En İyi Bluetooth Hoparlörler

Kaliteli Ses Performanslarıyla Ön Plana Çıkan En İyi Bluetooth Hoparlörler Yaz aylarının vazgeçilmezi olan arkadaşlarımız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.