Hikayeyi Anlamak İçin Marvel Filmleri ve İzleme Sırası

Birbirinden Eşsiz Marvel Filmleri ve İzleme Sırası

Herkese merhaba, Marvel ‘ın bize sunduğu The Incredible Hulk, Thor, Iron Man, Captain America The, Guardians of The Galaxy, Agents of Shield, Winter Soldier, Jessica Jones, Avengers: Infinity War, Captain Marvel bu nimetler.. Eskiden çizgi romanlardan aldığımız o keyfi birazcık olsun, gelişen sinemacılık ile filmlerden almaya başlıyoruz.

Hepsi birbirine karışıyor değil mi? Bir filmi açıyorsunuz iki ayrı kahraman yan yana mücadele veriyor, sonra diğer filmi açıyorsunuz bu kahramanlar henüz tanışmamış bile. Marvel evrenine hakim olmamız ve anlamamız için belli bir sıralamaya ihtiyaç olduğu kesin.

Bu yazımızda sizlere kafa karışıklığından kurtulmak için marvel sinematik evreni ‘nde Avengers: Infinity War filmine kadar olan Marvel filmleri izleme sırası listesi hazırladık.

1. Kaptan Amerika: İlk Yenilmez

Bu film ikinci dünya savaşı zamanında geçmekte ve Marvel olaylarının başlangıcı bu film ile anlatılmakta. Filmde ilk süper kahramanın ortaya çıkışının yanında, ilk sonsuzluk taşı ile de tanışıyoruz.

2. Iron Man

Tony Stark’ı tanıdığımız ilk filminde yeni bir kahraman ile tanışıyoruz ve bir kahraman nasıl olmalıdır sorusunun cevabını alıyoruz.

3. Iron Man 2

Black Widow ile tanıştığımız bu filmde olaylar biraz daha gelişmeye başlıyor.

4. Incredible Hulk

Bu filmin sonundaki sahne Iron Man 2’den sonrasını gösterdiği için sıralamada dördüncü sıraya koyuyoruz.

5. Thor

İskandinav mitolojisi ile tanıştığımız Thor filminde tanrısal güçleri ve farklı diyarları daha yakından görüyoruz. İlk büyük düşmanımız Loki ise burada karşımıza çıkıyor.

6. Avengers

Film ilk çıktığında ortalığı kasıp kavurmuştu. 6 farklı süper kahramanı bir arada gördüğümüz bu filmde Yenilmezler Takımı oluşuyor ve dünyanın düşmanlarına karşı birlikte mücadele veriyorlar.

7. Iron Man 3

Tony Stark, Avengers filmindeki savaştan büyük ölçüde etkilenmiş bi halde bulur kendini. Ama sonuçta o bir süper kahramandır ve dünyanın her zaman ona ihtiyacı vardır.

8. Thor 2: The Dark World

Film biraz aceleye getirilmiş gibi görünsede sonsuzluk taşlarından bir diğeriyle daha tanıştığımız için Marvel filmleri izleme sırası listemizde yerini alıyor.

9. Kaptan Amerika: Kış Askeri

Bu filmle Kış Askeri ile tanışıyoruz ve yaşanan bazı olaylar daha sonra ki filmler için yön veriyor. Kaptan için zorlu bir mücadeleyi konu alıyor.

10. Galaksinin Koruyucuları / Galaksinin Koruyucuları 2

Bu filmin önemi ise şu; Hem yeni bir sonsuzluk taşını daha görüyoruz hemde Thanos ile ilk karşılaşmamız oluyor. İki filmi ard arda izlememiz gerekiyor çünkü olaylar arasında çok kısa bir süre var.

11. Avengers: Age of Ultron

Yenilmezler takımına yeni üyeler katılırken, sonsuzluk taşlarının önemini bu film ile daha iyi anlıyoruz. Ayrıca bu film dünya için kaos ortamının başlangıcı oluyor.

12. Ant-Man

Kuantum boyutu ile ilgili bilgiler öğrendiğimiz ve sıralamaya dahil olan filmi izlemeden geçmeyiniz.

13. Kaptan Amerika: Civil War

Bu kadar kahramanı hiç bir filmde bir arada görmemiştiniz. Kahramanların ikiye bölünmesi ve aralarındaki anlaşmazlık nasıl çözüme ulaşacak merak ediyorsanız mutlaka izlemelisiniz.

14. Black Panther

İç savaşın hemen ardından ülkesine dönen Black Panther’in kendi sorunlarını ele alan filmi bu sırada izlememizin sebebi Sonsuzluk Savaşı’nın büyük bir kısmının Wakanda’da geçmesi.

15. Spider-Man: Homecoming

Eski Spider-Man filmlerini unutun. Çünkü şimdiye kadar çekilmiş olan filmler başka bir evrende geçtiği için Avengers serisi ile alaksı yok.

16. Doctor Strange

Bir sonsuzluk taşını daha tanıyoruz. Zaman ve mekan kavramlarının nasıl değiştirildiği ve biraz da sihrin işin içine girdiği bu filmi de izlemelisiniz.

17. Thor Ragnarok

Avenger savaşından sonra Thor un kötü bir şeyler olduğunu hissetmesi ve gezegenine geri dönmesinin asıl sebebini burada anlıyoruz. İskandinav tanrılarının sonu olan Ragnarok olayının baş gösterdiği bu film izlemeye değer.

18. Ant-Man and the Wasp

Açıkcası bu filmi sıralamada nereye koyacağıma tam karar veremedim, fakat hikaye Avengers: Infinity War filminden önce geçmesinden dolayı sıralamada böyle bir konum uygun gördüm. Filme gelecek olursak bizi tatmin edecek bir hikaye bizi karşılıyor. Marvel filmlerinden özellikle beni güldürmesinin hoşuma gittiği aşırı ciddiyet beklemeyeceğim çok keyifli bir yapım.

19. Avengers: Infinity War

Ve Sonsuzluk Savaşı…

Thanos’un dehşetini ve kahramanların kötü kaderini göreceğimiz bu film, son yılların en iyi bilim-kurgu filmlerinden birisidir.

20. Captain Marvel

Captain Marvel bu listede benim en çok beklediğim filmlerden biri oldu. Süper kahramanlardan favorim. Kozmik güçlere sahip olan bu kahramanımız güncel filmiyle listeye damgasını vuruyor. Gücünün limitleri ve hikayeye nasıl dahil olacağı konusunda her detay çok heyecanlı.  Adında Marvel geçtiği için beklentilerim haliyle doruklara ulaşıyor. Sürekleyici ve keyifli bir film vakit kaybetmeden izlemenizi tavsiye ederim.

21. Avengers: Endgame

Tam olarak Avengers: Infinity War filminde kaldığımız,  Thanos ile savaşın devamı niteliğinde olan bu film kahraman bakımından oldukça bolluk içermesine karşın sizi en çok şaşırtacak Marvel senaryolarından birini içeriyor. Oyunun sonu nasıl geliyor? Her dakikasını büyük bir keyifle izleyeceğiniz gelmiş geçmiş en heyecan dolu marvel filmlerinden biri diyebilirim.

Bu yazımızda sizlere hikayeyi anlamak için ve olayların hangi sırayı takip ettiğini karıştırmamanız için Marvel filmleri izleme sırası listesi hazırladık elimizden geldikçe konuyu güncellemeye özen göstereceğiz. Keyifli seyirler dileriz.

Hakkında Taner Ünal

Dünyanın en mükemmel editör haşmetleri, beyefendi hazretleri.

Bunlara da Göz Atabilirsin

Ses Kalitesiyle Dikkat Çeken En İyi Bluetooth Hoparlörler

Kaliteli Ses Performanslarıyla Ön Plana Çıkan En İyi Bluetooth Hoparlörler Yaz aylarının vazgeçilmezi olan arkadaşlarımız …

Momo Nasıl Bir Oyundur? Yeni Nesil Mavi Balina Oyunu

Çocuklara Verdiği Korkunç Görevler ile Ebeveynlerin Korkulu Rüyası Olan Momo Oyunu Nedir? Geçtiğimiz aylarda mavi …

10 Yorumlar

  1. Spiderman homecoming te Tony Stark da var ve ilk Avengers savaşından sonrası anlatılıyor, yorum yanlış olmuş..

  2. Böyle bir sıralama yapmanız çok iyi olmuş.
    Teşekkürler.

  3. Böyle bir sıralama yapmanız muhteşem ötesi oldu, çok teşekkürler^^

  4. BİR SIRASI OLDUĞUNU BİLMİYORDUM HEPSİNİ İZLEDİM ASLINDA AMA ŞİMDİ SIRASIYLA TEKRAR İZLEYECEĞİM. TEŞEKKÜRLER

  5. “Captain Marvel bu listede benim en çok beklediğim filmlerden biri oldu” 😀 ?

  6. Antmen Wasp ile Infinity War arasında karmaşık bir ilişki var. Konuştuğum hiçkimse Endgame vizyona girmeden önce, Antmen filminin sonundaki kuantum boyutundayken profesör ve sevgilinin kaybolması (endgamedeki topraklaşma gibi) bağlantısını yakalayamamıştı.

  7. galaksinin koruyucuları 1’i yazmadan 2 ‘ye geçmiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.