Momo Nasıl Bir Oyundur? Yeni Nesil Mavi Balina Oyunu

Çocuklara Verdiği Korkunç Görevler ile Ebeveynlerin Korkulu Rüyası Olan Momo Oyunu Nedir?

Geçtiğimiz aylarda mavi balina adı ile bilinen ve bir çok kişinin intiharına sebebiyet veren oyun, kullanıcıların özel verilerine ve bilgilerine erişerek bunları şantaj yapmakla tehdit ederek oyunculara çeşitli görevleri yerine getirmesi isteniyordu. Şimdi ise Momo adıyla bilinen ve yeni bir oyun ortaya çıktı. Bu konuda sizleri bilinçlendirmek için olabildiğince konuya değinmeye çalışacağız.

Peki Momo nedir? Momo nasıl bir oyundur? Momo oyunun görevleri nelerdir? gelin hep birlikte inceleyelim.

Momo oyununun ilk önce Japonya’da ortaya çıktığı düşünülmektedir ve tıpkı mavi balina gibi insaları psikolojik bi baskı altına alarak ve tehditler ile intihara kadar sürükleyen bir komut verme oyunudur. Komut vermek derken şunu kastediyoruz:

WhatsApp uygulaması üzerinden kişilere bir link geliyor. Bunun ne olduğunu merak eden kişiler ise linke tıklayarak oyuna başlamış oluyorlar. Tıkladığınız link sizin akıllı telefonunuzun tüm verilerine ve özel bilgilerinize erişim imkanı sağlayan bir siteye yönlendiriyor. Buradan ellerine geçirdikleri bilgileri internet ortamına yaymakla tehdit ediyorlar ve size verilen komutları yerine getirmenizi istiyorlar. Bunun dışında küfürlü ve şiddet içerikli mesajlar alabilirsiniz, taciz edilebilirsiniz, zorla paranız alınabilir hatta psikolojik baskı yüzünden intihara kadar yönlenebilirsiniz.

Anne ve babalara burada çok büyük bir sorumluluk düşüyor. Eğer çocuğunuz son zamanlarda içine kapanık biri olmaya başladıysa, uykusuzluk problemi çekiyorsa, sessizleşmeye başladıysa, yeme içmeden kesildiyse mutlaka bir sorun var demektir. Mutlaka çocuğunuzla ne olduğunu konuşmalı ya da telefonunu kontrol ederek kimlerle iletişime geçtiğini öğrenmelisiniz.

Momo oyunu özellikle Latin Amerika’da yaygın olarak vakalara sebebiyet vermiş olmasına karşın, ülkemizde de yakın zamanda görülebilir. Her ne kadar WhatsApp üzerinden tehdit oluşturuyor sanılsa da özellikle çocuklar arasında popüler olan Minecraft oyununda da görüldüğü söylenmektedir.

Momo karakterinin yüzü olan ve “kuş kadın heykeli” olarak da bilinen rahatsız edici ve korkutucu olan bu kadın sahip olduğu yüz şekli ve ifadesi ile geceleri uykularınızı kaçırabilir.

Son olarak bilinçli bir internet kullanıcısı olalım ve hem çocuklarımıza tanımadığı kişilerden gelen mesajları ilk önce size söylemesini öğretelim hem de kendimiz bu tür mesajlara mümkün olduğunca itibar etmemeye özen gösterelim.

Bu yazımızda sizlere son günlerde ortaya çıkmış ve sonu ölümle bile bitebilen Momo nasıl bir oyundur? Momo oyunundan nasıl korunuruz? gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Başka bir konuda görüşmek dileğiyle.

Hakkında Taner Ünal

Dünyanın en mükemmel editör haşmetleri, beyefendi hazretleri.

Bunlara da Göz Atabilirsin

En İyi Türk Hosting Firmaları | 2019 Güncel

Tecrübelerimiz ve Sizden Gelenler ile Değerlendirdiğimiz En İyi Hosting Firmaları   Merhaba arkadaşlar bu konu …

İzlemekten Keyif Alacağınız En İyi Romantik Komedi Animeler

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Komedi Animeler Merhaba arkadaşlar, bugün sizler için izlemekten keyif …

Tek yorum

  1. ben momoooooooo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.