Menu
Anasayfa / Genel / En İyi 10 Türk Hosting Firması

En İyi 10 Türk Hosting Firması

hosting

Merhaba arkadaşlar, bu konu uzun süredir aklımda olan ve paylaştığımda birazda beni huzura kavuşturacak, bizzat tecrübe ile sabitlenmiş bir  paylaşım olacak. Tecrübeyle sabit dememin nedeni ise burada paylaşacağım hosting firmalarının hemen hemen hepsi ile çalışma fırsatı buldum. Aynı zamanda geçmişte bu firmalar ile çalışmış veya halen çalışmakta olan dostlarımdan edindiğim görüşleri de bu sıralamayı yaparken kâle alarak hareket ettim.

İnternet üzerinde araştırma yaparken bir çok sitenin kendine göre bir sıralaması olacaktır. Bunların çoğu aslında kendilerini en iyi hosting firması olarak göstermeye çalışan firmaların bizzat el altından açtığı sitelerdir. Tabi nadiren tecrübe ile paylaşılmış farklı makalelerde görebilirsiniz. Bunları da dikkate almanızda fayda var.

Sıralamaya geçmeden önce sizlere açıklamak istediğim bir konu var. İlk olarak şunu belirteyim vereceğim listenin en tepesinde ki 3  sitenin aşağı yukarı hosting kalitesi birbirine denk paketleri ele alırsak çok az farklılık gösterir. Yani fiziksel olarak birbirlerine benzerler. Kısacası verdikleri hizmetin hosting kısmını baz alırsak her şekilde sizi tatmin edeceklerdir. Şartlar böyle olunca ikinci ve bence en önemli etken olan müşteri hizmetleri ve destek kısmı devreye girer. Yani aslında bu listede ki ilk 3 firmanın sıralamaya etki eden aralarında ki fark satış sonrası ve öncesi hizmetler oldu.

Sıralamaya geçecek olursak,

radorecleanlogolittle
1.
Radore Veri Merkezi Hizmetleri A.Ş.
Neden: Hosting firmaları arasından en vizyon sahibi firma olarak gösterebilinir. Firmayı geçmişten bilmeme rağmen hiç denememiştim geçen gün Metrocity AVM’yi ziyaret ederken otoparktan giriş yapar yapmaz ofisleri ile karşılaştım. Sonrasında bir başka projemde denemeye karar verdim. Verdikleri hosting hizmetinden ziyade müşteri ilişkileri ve satış sonrası desteklerini hayran kaldım diyebilirim. Çok profesyonel ve kaliteli bir hizmet alabileceğiniz şahane bir hosting firması.turhostclean

2. Turhost.com | Aerotek Bilişim Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Neden: Turhost belki de en uzun süredir çalıştığım ve halen çalışmaya devam ettiğim hosting firması olabilir.  Beklentiniz performans öncelikli ise bir saniye bile düşünmeden verilerinizi bu firmada barındırabilirsiniz.  Profesyonellik artı performans odaklı olarak hizmet alabileceğiniz yegane firma diyebilirim. İkinci sıraya koymamın sebebi müşteri hizmetleri ve satış sonrası yönünden ufak tefek eksikliklerinin olması.


natrocleanlittle

3. Natro | Çizgi Telekomünikasyon A.Ş.
Neden: En yaygın ve en köklü hosting firmalarından biride natro. Bu işlerle uğraşıp bu firmayı bilmeyen çok az kişi vardır. Muhtemelen ilk üçte olup en çok müşteriye hizmet veren firma natro olacaktır. Diğer firmalara göre artısına bakacak olursak panelinin çok kolay olması ve canlı destek hizmeti sunması olabilir. Neden üçüncü sıraya koyduğuma gelirsek natro da ne zaman desteğe ihtiyacım olsa hep küstah cevaplar aldım. Bu kanıya sadece tek bir deneyimden dolayı değil bir çok kez aynı muameleyle karşılaşmam sonucu vardım. Satış sonrası hizmeti gerçekten çok zayıf.  Natro ile çalışacaksanız bunu göz önünde bulundurmanız sizin için faydalı olacaktır.


doruknetcleanlogo
4. DorukNet | Doruk İletişim ve Otomasyon Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Neden: Beşiktaşa yolunuz düştüyse ve etrafına dikkat edenlerdenseniz doruknet binasını kesin görmüşsünüzdür. Türkiye de en eski hosting firmalarından biridir. Gene kendi projeleri olan wispotter ile büyük bir başarı elde ettiklerini söyleyebilirim. Satış öncesi ve satış sonrası hizmetleri gayet yeterli bulduğum firmalardan. Diğer firmalara göre en büyük eksisi fiyatlarının tuzlu olması. Performans, kalite ve profesyonellik bakımından önde gelen kuruluşlardan biri, keseniz genişse değerlendirmenizi tavsiye ederim.


turkticaretcleanlogo
5. Turkticaret.net Yazılım Hizmetleri A.Ş.
Neden: Eski ve güvenilir hosting firmalarından biriside turkticaret.net. Sektörde başarılı bir çizgi izlediler hizmet kaliteleri idealdir.


isimtescilcleanlogo
 6. İsimtescil Bilişim A.Ş.
Neden: Sektörde başarılı firmalardan biri, merkezi Kıbrıs olmasına rağmen Amerika da ve İstanbulda da şubeleri var.  Destek konusunda bazı sıkıntıları olsa da kaliteli hizmet alabileceğiniz hosting firmalarından biridir.


ihstelekomcleanlogo
7. IHS Telekom | IHS Software & Telecommunication FP LTD.
Neden: Eski toprak hosting firmalarından biri, merkezi Kıbrıs olan bu firmanın ne yazık ki Türkiye de bir şubesi yok. Güvenilirliğini sağlamış yazılım sektöründe de başarılı olan bir kuruluş.


sadecehostingcleanlogo
8. SadeceHosting | HOSTING INTERNET HİZMETLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
Neden:  İstanbul merkezli başarılı bir firma. Profesyonel hizmet alabileceğiniz özellikle kurumsal paketlerde oldukça makul çözümler üretebilen kendini kanıtlamış bir kuruluş.


dahanetcleanlogo
9. Daha.net | Softcom Bilişim Hiz. ve Tic. A.Ş.
Neden: Satış sonrası desteği başarılı olan kaliteli hizmet sağlayan bir firma.


markumlogoclean
10. Markum Bilişim Teknolojileri Tic. Ltd. Şti.
Neden: Vereceği hizmet bakımından size sorun çıkarmayacak profesyonel hizmet veren bir hosting firması. Destek konusunda oldukça başarılılar.


 

Son olarak değinmek istediğim önemli bir konu daha var. Bu sektörün piyasasında her gün çok fazla hosting firması türüyor uygun fiyatları dolayısıyla bir anda iyi satışlar yapabiliyorlar fakat önemli olan nokta devamlılık genel olarak piyasayı gözlemlediğimde bu tür firmaların saman alevi gibi birden yanıp kısa sürede söndüğünü gördüm. Eğer yapacağınız işin belli bir kalitede başlamak istiyorsanız temel olan şey hostingde ucuza kaçmak doğru bir davranış olmaz. Destek ve altyapı konusunda ciddi sıkıntı yaşarsınız, işin donanımsal ve yazılımsal kısmını ele aldığınızda bu sektör gerçekten çok karışık ve ciddi anlamda profesyonellik gerektiriyor. Profesyonel insanları çalıştırmak ve kaliteli bir altyapı kurmak gerçekten ciddi rakamlarda harcamalar gerektiriyor. Yani kısaca özetlemeye çalışırsak bu işlerde kaliteyi ucuza alamazsınız.

Umarım bu yazım sizler için faydalı olur.

 

Hakkında Murat Senturk

İşlediği ağır suçlar yüzünden mahkeme tarafından sınırsız kamu hizmeti cezası aldı ;( . Kendini Technoboss'a adayarak burada ceza süresinin dolmasını bekliyor.Bununla birlikte gereksiz detay olarak emekli fenomen ve eski modacı.

Bunlarada Göz Atabilirsin

Telefona Youtube ve Instagramdan Video Nasıl İndirilir?

Hepimiz Youtube, Instagram, Facebook sayfalarında gezinirken çok beğendiğimiz videolar ile karşılaşıyoruz ve bunları çevrimdışı olduğumuz …

Silinmeyen Dosyaları Kalıcı Olarak Silme

Silinmeyen Dosyaları Kalıcı Olarak Silme Hepimiz bilgisayar kullanmaya başladığımızdan beri onlarca program / oyun yüklemişizdir …

Tek yorum

  1. Hepsi olabilir, güzel makale ama natro ve isimtescil kesinlikle olmamalı. Müşteriyi inadına yoran, işlerinin düzgün gitmemes için ellerinden geleni yapan iki firma. Bu hizmetle nasıl bu kadar yaygın olduklarını da anlamış değilim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir