Menu
Anasayfa / Genel / Windows 10’da Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Windows 10’da Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Windows 10’da sıfırlama işlemi

Microsoft, Windows 10’u uzun süre ücretsiz dağıtması sayesinde büyük bir kullanıcı kitlesine sahip oldu. Windows 10’un bu şekilde hızlı yayılması yavaş yavaş Windows 7 ve 8 işletim sistemlerini tarihe gömmeye başladı. Fakat bununla birlikte işletim istemi üzerinde ortaya çıkan sorunlar içinde yeni çözümler araştırılmasını gerektirdi.

Eski işletim sistemlerinde içinden çıkılamaz durumlarda veya PC iyi çalışmadığı zamanlarda kişisel bilgisayarınızı sıfırlamak veya format atmak için mutlaka yetkili servis ve yerel tamircilere götürmemiz gerekiyordu.

Artık yeni sürümlerde bu sıkıntı ortadan kalkmış bulunmakta.

Windows 8 ile hayatımıza giren ve sistemin kendi içinde bulunan kişisel bilgisayarı sıfırlama imkanı Windows 10’da devam ediyor. Bu işlem ile bilgisayarınızı fabrika ayarlarına geri döndürebilir veya kişisel dosyalarınızı saklayarak sadece uygulama ve ayarlarınızı kaldırabilirsiniz.

Şimdi sizlere adım adım ve görsel destekli olarak Windows 10’da sıfırlama işlemi nasıl yapılır detayları ile anlatacağız.

1. Adım

 

Görev çubuğu üzerinde bulunan Windows simgesine sağ tıklayıp açılan sekmeden ayarlara tıklayınız.

2. Adım

 

Bilgisayar ayarlarına giriş yaptıktan sonra “Güncelleştirme ve Güvenlik” bölümüne tıklayınız.

3. Adım

 

Bu sayfada Windows için güncelleştirmeler, yedekleme ve güvenlik gibi birçok ayara erişebilirsiniz. Bizi ilgilendiren ise yan sekmeden “Kurtarma” bölümüne tıklamak. Ardından en üstte yer alan “Bu bilgisayarı sıfırla” yazısının altındaki “Başlayın” seçeneğine tıkladığınızda karşımıza yeni bir pencere açılacak ve bize iki seçenek sunup seçim yapmamızı isteyecek.

4. Adım

 

Burada karar size kalıyor.

Örneğin bilgisayarınıza yüklediğiniz bir uygulama kaynaklı sıkıntı yaşıyor ve bu zararlı uygulamayı hiçbir şekilde kaldıramıyorsunuz diyelim. Görünen tek yol bilgisayarınızı sıfırlamak ise ve siz kişisel dosyalarınızın da bu sebepten yok olmasını istemiyorsanız tek yapmanız gereken “Dosyalarımı sakla” seçeneğine tıklamak. Böylece bilgisayarınızdaki “tüm uygulamalar” kaldırılır ve ayarlarınız sıfırlanır. Fakat kişisel verileriniz hala sizinle kalır.

Fakat bunun yeterli olmadığını düşünüyorsanız veya her ihtimale karşı bilgisayarınızı ilk alındığı güne geri göndermek istiyorsanız “Her şeyi kaldır” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Bu şekilde kişisel bilgisayarınızın içindeki tüm verileri, uygulamaları silebilir ve ayarlarınızı varsayılana çevirebilirsiniz.

Windows 10’da sıfırlama işlemini başlattığınızda sabırlı olmanızda fayda var. Çünkü bilgisayarınızın performansına göre sıfırlamanın süresi uzun olabilir. Ayrıca sisteminizin herhangi bir zarar görmesini istemiyorsanız işlem bitene kadar bilgisayarınızın güç kaynağı ile olan bağlantısını kesinlikle kesmeyiniz.

Hakkında Taner Ünal

Dünyanın en mükemmel editör haşmetleri, beyefendi hazretleri.

Bunlara da Göz Atabilirsin

AKN’siz İnternet Fiyatları ve Hızları | 2019 Güncel

Limitsiz internet kavramı uzun zamandır belirli internet sağlayıcıların kullanıcılarına sunduğu bir hizmetti. Fakat bu hizmet, …

PC’den Sıkılanlar İçin En İyi IOS ve Android MOBA Oyunlar

Herkese merhaba, MOBA oyun sektörünün ne kadar popüler olduğunu hepimiz biliyoruz. Bilgisayar platformunda bu sektörün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.