Spotify’a Dev Rakip: Youtube Music, Nedir?

Hepimizin bildiği gibi, online müzik piyasasında başlıca 2 dev var: Spotify ve Apple Music. Fakat Google’ın piyasadaki son hamlesi olan Youtube Music, şimdiden devler arasındaki yerine göz kırpıyor.

Nedir Bu Youtube Music?

Youtube Music, eski adı Youtube Red olan ve değiştirilerek, Youtube Premium ve Youtube Music adlarıyla sunulup, Google tarafından geliştirilen ve kullanıcılara ücretsiz, online müzik dinleme olanağı sağlayan, Youtube tabanlı bir uygulamadır.
Sade ve başarılı bir arayüze sahip olan uygulama, kolay bir kullanım sunuyor, ama ne yazık ki masaüstü platformlarını desteklemiyor ve güç tüketimi konusunda eksiklikleri bulunuyor.

Ne Kadar Ücretsiz?

Her ne kadar ücretsiz olduğundan bahsetsek de, uygulamayı ücretsiz kullanmak için ödenmesi gereken bir bedel var; sık sık çıkan reklamlara katlanmak. Eğer bu reklamları ortadan kaldırıp, kesintisiz müzik dinlemek istiyorsak, aylık 9,99 Dolar karşılığında premium üyelik satın almalıyız. Bu yönüyle Spotify ile benzerlik gösteren uygulamada yine Spotify’da olduğu gibi,  kullanıcılara avantajlı fiyatlarla çoklu üyelik paketleri satın alma imkanı da sunuluyor.
Üyelik fiyatları, kullanıma sunulan ülkeye göre değişim göstermektedir. Türkiye’deki üyelik fiyatları henüz belirlenmemiştir.

Yapay Zeka Teknolojisi

Yalnızca mobil platformlarla uyumlu olan Youtube Music, Google’ın yapay zeka teknolojisinden faydalanacak. Bu noktada uygulama Google’ın yeteneklerinden faydalanarak, olağan dışı aramalarda bile ilgili sonuçlar bulabilecek. Örneğin, adını hatırlayamadığınız bir şarkının sözlerinin ufak bir kısmını aratarak bile doğru sonuca ulaşabileceksiniz. Hatta, “oyun oynamalık şarkı” gibi tanımlarla istediğiniz şarkıyı bulmanız mümkün olabilecek.

Video ve Müziği Bir Arada İsteyenler İçin: Youtube Premium

Youtube Premium, hem Youtube’un orijinal video içeriklerini hem de müziği bir arada isteyen kullanıcılar için eşsiz bir imkan sunuyor. Aylık 11,99 Dolar kullanım bedeline sahip bu uygulamada Youtube Music’e ek olarak, Youtube’daki orijinal video içeriklerine de erişim hakkı tanıyor.

Ne Zaman Çıkıyor?

Youtube Premium ve Youtube Music, 22 Mayıs 2018’de, iOS ve Play Store üzerinden ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore gibi ülkelerde kullanıma sunulmaya başlarken, günümüzde 21 farklı ülkede aktif olarak hizmet veriyor. Fakat Türkiye için ise her hangi bir tarih belirtilmemiş durumda.

Hakkında Mertcan DOLMUŞ

Bunlara da Göz Atabilirsin

İzlemekten Keyif Alacağınız En İyi Romantik Komedi Animeler

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Komedi Animeler Merhaba arkadaşlar, bugün sizler için izlemekten keyif …

Ses Kalitesiyle Dikkat Çeken En İyi Bluetooth Hoparlörler

Kaliteli Ses Performanslarıyla Ön Plana Çıkan En İyi Bluetooth Hoparlörler Yaz aylarının vazgeçilmezi olan arkadaşlarımız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.