Menu
Anasayfa / Dünya / Bilgisayarın Sistem Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayarın Sistem Özellikleri Nasıl Öğrenilir?Sistem Özellikleri Nasıl öğrenilir?

Hepimiz bazen meraktan bazen de gerekli olduğu için kişisel bilgisayarımızın sistem özelliklerini öğrenmek isteriz. Fakat normal yollardan edinebileceğimiz bilgiler sınırlı veriye sahip olup diğer özellikleri öğrenmek için farklı yöntemler kullanmak gerekiyor.

Örneğin bilgisayarınızın donanım parçalarını yeniliyor olabilirsiniz ya da en önemlisi oynamak istediğiniz oyunun gereken sistem özellikleri ile sizin bilgisayarınızın sistem özelliklerinin uyumlu olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Şimdi size çok basit iki komut ile bilgisayarınızın sizin için gerekli olan tüm bilgilerini nasıl öğreneceğinizi anlatacağım.

İlk yapmanız gereken “Çalıştır” komutunu açmak. Bunun için “Windows tuşu + R” kombinasyonunu kullanabilirsiniz.


Kullanacağımız ilk komut “dxdiag” komutu olacak.

dxdiag” komutunu yazıp Enter’a bastığınızda karşınıza bir uyarı ekranı gelirse “Evet” diyerek devam edebilirsiniz. Bu komut bilgisayarınızda yüklü olan DirectX bileşenleri ve sürücüleri ile ilgili sistem, ekran ve ses hakkında detaylı bilgileri bir rapor halinde karşınıza getirecektir.


İkinci komutumuz “msinfo32” ile daha detaylı bilgilere ulaşabilmemiz mümkün.

Aynı şekilde “Çalıştır” ekranına “msinfo32” yazıp Enter’a bastığınızda karşınıza sistem bilgisi ekranı çıkacaktır. Burada sistem özetini içeren donanım kaynakları, bileşenler, yazılım ortamı gibi kişisel bilgisayarınız hakkında pek çok bilgiyi detayları ile öğrenebilirsiniz.

Şahsen ben ikinci komutu pek çok detay barındırması ve neredeyse tüm sistem özelliklerini görebildiğim bir ortam olmasından dolayı daha çok seviyorum.

Toparlayacak olursak meraklısı için tüm verilere bu kadar kolay ulaşabilmek oldukça kullanışlı ve faydalı olacağına eminim.

Hakkında Taner Ünal

Bring your salavat.

Bunlarada Göz Atabilirsin

Android İçin En İyi ve Ücretsiz Fotoğraf Uygulamaları

Herkese merhaba, Akıllı telefonların gelişmesi ile beraber cihazlarda kullanılan kameralar ile profesyonel fotoğraflar çekebilmek mümkün …

Bilgisayarınızdaki Gereksiz Dosyaları Temizleme

Merhaba arkadaşlar, Elinizdeki bilgisayarı uzun süredir kullanıyorsanız ve ufaktan yavaşlamalar kendini göstermeye başladıysa artık kapsamlı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir