Menu
Anasayfa / Genel / Silinmeyen Dosyaları Kalıcı Olarak Silme

Silinmeyen Dosyaları Kalıcı Olarak Silme

Silinmeyen Dosyaları Kalıcı Olarak Silme
Hepimiz bilgisayar kullanmaya başladığımızdan beri onlarca program / oyun yüklemişizdir ve işimiz bitince de silmişizdir. Peki gerçekten de silindiğinden emin misiniz?

Çoğu program ve oyun denetim masası üzerinden program ekle-kaldır seçeneğinden bile silinse de tamamen bilgisayarınızdan kaldırılmaz. Kişisel veriler, tekrar yüklenme olasılığı için kullanıcı ayarları ve bilgileri gibi birçok dosyayı geride bırakırlar. Bütün bunları kenara bırakalım bazı programlar vardır baş belası olurlar. Silmek istersiniz ve bir türlü beceremezsiniz.
Bu yazımızda sizlere bilgisayar gereksiz dosyalardan nasıl temizlenir? ve silinmeyen programları kalıcı olarak silme nasıl yapılır? başlığı altında 2 yöntemden bahsedeceğiz.

1. Silinmeyen Programlar Nasıl Kaldırılır?
Buradaki ilk işimiz “çalıştır” komutu ile olacak. “Windows + R” tuş kombinasyonu ile çalıştır penceresini açıyoruz.

 

Ardından “regedit” komutunu kutuya yazıp enter’a basarak aşağıdaki pencereyi açıyoruz.

Bu komut “kayıt defteri düzenleyicisi” sayfasını açmaya yarıyor. Şimdi anlatacağım adımları sırayla takip etmelisiniz.
Üstteki resimde de görüldüğü gibi ilk olarak “HKEY_LOCAL_MACHINE” sekmesine tıklıyoruz.

Ardından “Software” sekmesine giriş yapıyoruz.

Burada “Microsoft” klasörünü açıyoruz.

Açılan sekmeden “Windows” klasörünü bularak tekrar alt sekmesini açıyoruz.

Burada gördüğünüz gibi “CurrentVersion” sekmesini açıyoruz.

Son olarak “Uninstall” sekmesini açarak bilgisayarımızda yüklü olan tüm oyun ve programların olduğu klasörleri görebilirsiniz. Burada resimde de görüldüğü gibi birçok anlamsız rakam ve harften oluşan klasörler var. Aradığınız klasörü kendi adında bulamazsanız. Yukarıda belirttiğim gibi pencerenin sağ tarafında açıklamaların olduğu kısımda “DisplayName” karşılığına gelen hangi program veya oyunu klasör içinde barındırdığıdır.
Burada yapmanız gereken tek şey, silmek istediğiniz klasörü seçip “delete” tuşu ile silmek. Bu şekilde kendini sildirmeye izin vermeyen programları bile kaldırabilirsiniz.

Gelelim ikinci yöntemimize…

Burada daha önceden sildiğiniz dosyaların kalıntıları, geçici dosyalar ve küçük resimler nasıl temizlenir çok basit bir yöntemle göstereceğiz.

İlk olarak bilgisayarımızın arama kısmına “Disk Temizleme” yazıyoruz.

Bu özellik tüm Windows sürümlerinde bulunan ve üçüncü taraf olmayan bir programdır. Tıkladığımızda karşımıza şöyle bir pencere gelecek.

Burada kalıntılarını temizleyeceğiniz sürücü seçimini yapmalısınız. Windows program, oyun ve önbelleğe alınmış bilgileri “C:” klasöründe barındırdığı için değişiklik yapmadan “Tamam” diyoruz.
Bilgisayarınızı uzun zamandır kullanıyor ve bu işlemi ilk kez yapıyorsanız tarama süresi uzun olabilir sabırla beklemelisiniz. Tarama tamamlandıktan sonra karşınıza aşağıdaki pencere çıkacaktır.

Burada 24mb gibi görünen boyut sizi boşuna mı bu kadar uğraştırdım diye düşündürmesin. Zira bu işlemi ilk yaptığımda tarama işlemi çok uzun sürmüştü ve yaklaşık 3 – 4Gb gibi dev boyutlarda kalıntı dosya bulmuştum. Son olarak yapmanız gereken pencere içinde silmek istediğiniz kısımlara tik işareti koyarak “Tamam” seçeneğine tıklamak.

Evet arkadaşlar bahsettiğim bu iki yöntem ile bilgisayarınızı kullanmadığınız ve istemediğiniz tüm dosya ve programlardan arındırabilirsiniz.

Hakkında Taner Ünal

Dünyanın en mükemmel editör haşmetleri, beyefendi hazretleri.

Bunlara da Göz Atabilirsin

Gerçek Dünyayı Unutturacak En İyi Hikayeli Oyunlar

Herkese merhaba, Oyunlarda grafiklerin, oynanışın, mekaniklerin ve seslerin yanında senaryosu da çok önemli bir faktördür. …

Spotify’a Dev Rakip: Youtube Music, Nedir?

Hepimizin bildiği gibi, online müzik piyasasında başlıca 2 dev var: Spotify ve Apple Music. Fakat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.