Silinmeyen Dosyaları Kalıcı Olarak Silme

Silinmeyen Dosyaları Silmek (Programsız)

Hepimiz bilgisayar kullanmaya başladığımızdan beri onlarca program / oyun yüklemişizdir ve işimiz bitince de silmişizdir. Peki gerçekten de silindiğinden emin misiniz?

Çoğu program ve oyun denetim masası üzerinden program ekle-kaldır seçeneğinden bile silinse de tamamen bilgisayarınızdan kaldırılmaz. Kişisel veriler, tekrar yüklenme olasılığı için kullanıcı ayarları ve bilgileri gibi birçok dosyayı geride bırakırlar. Bütün bunları kenara bırakalım bazı programlar vardır baş belası olurlar. Silmek istersiniz ve bir türlü beceremezsiniz.

Bu yazımızda sizlere silinmeyen klasörleri silmek, silinmeyen dosyaları kalıcı olarak silmek nasıl yapılır bunları ele alacağız. Bu işlemleri yaparken önemli dosyalar silme ve klasörleri silme ihtimalinize karşı her yaptığınız işlemi iki kez kontrol ederek yapın.

Not; Bir programı eğer kendi uninstall.exe ve türevi özelliği sile sileceksiniz öncelikle programın açık olmadığından emin olun. Dosyayı başka yere sakın taşımayın ardından bu uninstall yazılımına farenizin sağ tuşuyla sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır dedikten sonra işlemi gerçekleştirin. O dosya yönetici olarak çalıştığı için yetki sorunu olmadan muhtemelen silemeyeceği dosyaları da silecektir. Bu yöntemler Windows işletim sistemine özgüdür.

1. Silinmeyen Programlar Nasıl Kaldırılır?

Buradaki ilk işimiz “çalıştır” komutu ile olacak. “Windows + R” tuş kombinasyonu ile çalıştır penceresini açıyoruz.

 

Ardından “regedit” komutunu kutuya yazıp enter’a basarak aşağıdaki pencereyi açıyoruz.

Bu komut “kayıt defteri düzenleyicisi” sayfasını açmaya yarıyor. Şimdi anlatacağım adımları sırayla takip etmelisiniz.

Üstteki resimde de görüldüğü gibi ilk olarak “HKEY_LOCAL_MACHINE” sekmesine tıklıyoruz.

Ardından “Software” sekmesine giriş yapıyoruz.

Burada “Microsoft” klasörünü açıyoruz.

Açılan sekmeden “Windows” klasörünü bularak tekrar alt sekmesini açıyoruz.

Burada gördüğünüz gibi “CurrentVersion” sekmesini açıyoruz.

Son olarak “Uninstall” sekmesini açarak bilgisayarımızda yüklü olan tüm oyun ve programların olduğu klasörleri görebilirsiniz. Burada resimde de görüldüğü gibi birçok anlamsız rakam ve harften oluşan klasörler var. Aradığınız klasörü kendi adında bulamazsanız. Yukarıda belirttiğim gibi pencerenin sağ tarafında açıklamaların olduğu kısımda “DisplayName” karşılığına gelen hangi program veya oyunu klasör içinde barındırdığıdır.

Burada yapmanız gereken tek şey, silmek istediğiniz klasörü seçip “delete” tuşu ile silmek. Bu şekilde kendini sildirmeye izin vermeyen programları bile kaldırabilirsiniz. Bu sayede silmek istediğimiz dosyanın ve dosyaların bilgisayarımızdan gereksiz yer tutmasının önüne geçmiş oluruz.

Gelelim ikinci yöntemimize…

Burada daha önceden sildiğiniz dosyaların kalıntıları, geçici dosyalar ve küçük resimler nasıl temizlenir çok basit bir yöntemle göstereceğiz. Bu yöntemi belirli aralarla kullanmanızı öneririz. Çünkü windows güncellemeler yaparken sürekli olarak bilgisayarımızda gereksiz dosyalar birikir. Bu dosyaların bazen boyutları özellikle büyük güncelleştirmeler de çok büyük olabiliyor. Günümüzde SSD disklerin yaygınlığı artmasından dolayı artık boşa gidecek her megabyte önemli sayılır.

İlk olarak bilgisayarımızın arama kısmına “Disk Temizleme” yazıyoruz.

Bu özellik tüm Windows sürümlerinde bulunan ve üçüncü taraf olmayan bir programdır. Tıkladığımızda karşımıza şöyle bir pencere gelecek.

Burada kalıntılarını temizleyeceğiniz sürücü seçimini yapmalısınız. Windows program, oyun ve önbelleğe alınmış bilgileri “C:” klasöründe barındırdığı için değişiklik yapmadan “Tamam” tuşlarına basarak devam ediyoruz.

Bilgisayarınızı uzun zamandır kullanıyor ve bu işlemi ilk kez yapıyorsanız tarama süresi uzun olabilir sabırla beklemelisiniz. Tarama tamamlandıktan sonra karşınıza aşağıdaki pencere çıkacaktır.

Burada 24mb gibi görünen boyut sizi boşuna mı bu kadar uğraştırdım diye düşündürmesin. Zira bu işlemi ilk yaptığımda tarama işlemi çok uzun sürmüştü ve yaklaşık 3 – 4GB gibi dev boyutlarda kalıntı dosya bulmuştum. Son olarak yapmanız gereken pencere içinde silmek istediğiniz kısımlara tik işareti koyarak “Tamam” seçeneğine tıklamak.

Evet arkadaşlar bahsettiğim bu iki yöntem ile bilgisayarınızı kullanmadığınız ve istemediğiniz tüm dosya ve programlardan arındırabilirsiniz.

Hakkında Taner Ünal

Dünyanın en mükemmel editör haşmetleri, beyefendi hazretleri.

Bunlara da Göz Atabilirsin

İzlemekten Keyif Alacağınız En İyi Romantik Komedi Animeler

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Komedi Animeler Merhaba arkadaşlar, bugün sizler için izlemekten keyif …

Ses Kalitesiyle Dikkat Çeken En İyi Bluetooth Hoparlörler

Kaliteli Ses Performanslarıyla Ön Plana Çıkan En İyi Bluetooth Hoparlörler Yaz aylarının vazgeçilmezi olan arkadaşlarımız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.