Okurken Kendinizi Başka Bir Dünyada Bulacağınız En İyi 10 Fantastik Kitap

Herkese merhaba,

Bugün tek bir solukta okuyacağınız ve okurken bambaşka dünyalara yolculuk edeceğiniz en iyi 10 fantastik romanı sizler için derledik.

Kitapların bir kısmı seri halinde olup sılama karışık verilmiştir. Lafı fazla uzatmadan listemize geçelim.

 

Da Vinci Şifresi / Dan Brown

 

2003 yılında yayınlanan Da Vinci Şifresi satışa çıktığı gibi büyük satış rakamlarına ulaşmıştır. Hatta New York Times’ın en çok satanlar listesine birinci sıradan girmiştir. Konusuna değinecek olursak:

Profesör Robert Longdon iş gezisi için gittiği Paris’te kalırken bir gece yarısı Louvre’un müdürünün öldüğü haberini alır. Langdon ve yetenekli Fransız kriptoloji uzmanı Sophie Neveu, cesedin etrafındaki izleri takip ederken ipuçları onları Da Vinci’nin tablosuna götürür. Ünlü ressam bu sırrı herkesin görebileceği bir yere, yani büyük eseri Mona Lisa tablosunun içine gizlemiştir.
Langdon bu garip bu olayı çözdükçe tehlike artar. Cinayete kurban giden müze müdürü Sir Isaac Newton, Botticelli, Victor Hugo, Da Vinci ve aralarında diğer ünlülerin de bulunduğu gizli bir kuruluş olan Sion Manastırı Derneği’nin bir üyesidir.
Langdon, bu tehlikeli sırrın yüz yıllardır tarihin derinliklerinde gizlendiğinden şüphelenir. Böylece Paris ve Londra sokaklarında soluksuz bir kovalamaca başlar. Langdon ve Neveu, sanki atacakları her bir adımı bilen çok zeki ve tehlikeli biri ile karşı karşıya bulurlar. Eğer bu karmaşık bilmeceyi çözemezlerse Priory’nin büyük yankılar uyandıracak bu çok eski gerçeği ebediyen kaybolacaktır.

Harry Potter Serisi / J.K. Rowling 

İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından yazılan ve kuşkusuz bir çok kişinin en sevdiği fantastik serilerinden biridir. Toplamda 7 kitaptan oluşan bu serinin kitapları sırasıyla şöyledir.

 1. Harry Potter ve Felsefe Taşı / 2001
 2. Harry Potter ve Sırlar Odası / 2001
 3. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı /2001
 4. Harry Potter ve Ateş Kadehi / 2001
 5. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı /2003
 6. Harry Potter ve Melez Prens /2005
 7. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları / 2007

Seriden genel olarak bahsedecek olursak:

Harry anne ve babasını kaza sonucu kaybettiğini düşünen 10 yaşında bir çocuktur. Bebekken teyzesine bırakılmış ve bu ailede sürekli dışlanmıştır. Yeteri kadar büyüdüğü için artık okula gitme zamanı gelen Harry Potter için sürekli baykuşlar tarafından mektuplar getirilmektedir. Fakat gideceği okul Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’dur. Anne ve babasını kazada kaybettiğini düşünen Harry aslında olayların bambaşka bi boyutta olduğunu yavaş yavaş anlayacaktır.

7 yıl boyunca okuması gereken okulunda usta bir büyücü olurken karşılaştığı ölümcül tehlikeler ile nasıl başa çıktığını heyecan verici bir anlatımla okuyucu önüne serilen bu seriden keyif almamak elde değil.

Taht Oyunları (Game of Thrones) / George R. R. Martin

Ejderhalar, devler, ak gezenler ve bitmek bilmeyen bin bir türlü entrikalar. Tabi ki taht oyunları serisinden bahsediyoruz.

Son dönemlerde en çok sevilen seri ünvanını almış olan bu kitap serisi ve kitaba uygun devam eden dizi serisi izleyicileri ve okuyucuları kendine hayran bırakmış bir yapımdır. Şimdilik 9 kitaptan oluşan bu seride sizi bambaşka bi dünyaya götürüp orada bırakacağına emin olabilirsiniz. 1 taht ve tahtın peşinde olanların birbirine karşı mücadelelerini enfes bir anlatımla okuyucuya aktaran kusursuz bir anlatımı ile kitap severlerin baş tacı olabilmeyi başarmıştır. Kitapların çıkış tarihine göre sırası şu şekildedir.

 1. Taht Oyunları
 2. Kralların Çarpışması I
 3. Kralların Çarpışması II
 4. Kılıçların Fırtınası I
 5. Kılıçların Fırtınası II
 6. Kargaların Ziyafeti I
 7. Kargaların Ziyafeti II
 8. Ejderhaların Dansı I
 9. Ejderhaların Dansı II

Eğer sizde Game of Thrones dizisinin sıkı bir takipçisi iseniz kitaplarını okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü kitaplarında dizide olmayan karakterlerin iç düşüncelerine ve gözden kaçırdığımız detaylarına yer verilmektedir.

Açlık Oyunları / Suzanne Collins

Orijinal adı The Hunger Games olan bu üçleme 2008 yılında çıkmış olup küçümsenemeyecek büyüklükte bir hayran kitlesine sahiptir. Aynı isimde ve konuda sinema üçlemesi yapılan bu seri gayet başarılı işlere imza atabilmiştir.

Kitapları sırasıyla şöyledir.

 1. Açlık Oyunları
 2. Ateşi Yakalamak
 3. Alaycı kuş

Capitol halkı yöneten güçlü bir şehirdir. Ülkeye ait on iki mıntıkadan seçilen 12-18 yaş aralığındaki bir kız ve bir erkeğin belirli bir bölgede bir araya getirilip sağ kalan tek kişi olana kadar ölümüne savaştığı ve bu savaşı varlıklı kişilerin izleyerek keyif aldığı bir oyun oynanmaktadır ve bu oyunun adına Açlık Oyunları denmektedir.

Yüzüklerin Efendisi / J. R. R. Tolkien

Orta dünyaya orklar, elfler, hobbitler, cüceler ve diğer türler ile birlikte yolculuğa hazır mısınız? Öyleyse bu seri tam size göre.

Orijinal adıyla The Lord Of The Rings olan bu seri üç kitaptan oluşmaktadır. Konusu kitaba da adını verdiği gibi güç yüzüklerinin kötü varlıklar tarafından kullanılması ve dünyanın sonunun gelmesine engel olamak isteyen yüzük kardeşliğinin mücadelesini anlatmaktadır.

Kitaplar sırasıyla şu şekildedir.

 1. Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği
 2. Yüzüklerin Efendisi İki Kule
 3. Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü

Sinema sektörüne de uyarlanan bu üçleme gayet büyük başarı elde etmiş ve çıkış zamanında uzun süre konuşulmuştur.

Olasılıksız / Adam Fawer

2005 yılında yayınlanan kitap en iyi roman gibi bir çok ödülün sahibi olmuştur.

Bazı deneysel çalışmalar sonucunda David Caine gelişmiş olasılıkları hesaplama yeteneğine sahip olmuştur.

Bu olasılık tahminleri sayesinde geleceği görebildiğini anlamasıyla olaylar gelişir.

 

The Hobbit / J. R. R. Tolkien

Yüzüklerin Efendisi serisinde bahsedilen konulardan yıllar önce yaşananları anlatan bu kitap en az Yüzüklerin Efendisi kadar başarılı bir yapım olmuştur. Kitapta Bilbo Baggins’in cüceler ile birlikte çıktığı yolculukta başından geçenler ve yüzüğe nasıl sahip olduğu anlatılmaktadır. Ayrıca yüzüğün dışında Bilbo’nun Frodo’ya verdiği ve onun hayatının kurtulmasında büyük öneme sahip elf yapımı parlayan kılıçla birlikte cüce yapımı zırh olan Mythril’in nasıl Bilbo’nun eline geçtiğini de anlatmaktadır.

Cerrah / Tess Gerritsen

Kan, vahşet ve cinayet…

Gerilim romanları denince akla ilk gelen yazar elbette Tess Gerritsen’dır.

Kadınların rahmini kesip çıkaran ve akla gelmeyecek işkencelere maruz bırakan Cerrrah lakaplı bir seri katil ve onun peşinde olan Catherine Cordell.

 

Kral Katili Güncesi / Patrick Rothfuss

Kvohte adlı karakterin otobiyografi şeklinde anlatılmış hayat hikayesidir. Seri 3 kitaptan oluşmaktadır ve okuyucuya yeni bir anlatım şekli ile sunulmuş. Kitaplar sırasıyla:

 1. Rüzgarın Adı
 2. Bilge Adamın Korkusu
 3. Sessizliğin Müziği

Okuyucular arasında fazla bilinmemesine rağmen oldukça başarılı bir yapım olduğunu çekinmeden söyleyebilirim. Ayrıca bu seriye spoiler vermeden yorum yapmak zor olduğu için bir an önce kütüphanenize eklemenizde fayda var.

Mülksüzler / Ursula K. Le Guin

Dış uzayda ikili dünya sisteminde geçen olaylar zinciri..

Anarres ve Urras dünya sisteminde anarşist Odo’cuların yaşadığı Anerres ve kapitalist devletçilerin yaşadığı Urras.

Olaylar bir gün Shevek adlı bir Anarresli’nin Urras’a gitmesiyle başlamaktadır.

Bir serinin daha sonuna geldik. Eğer bütün bu kitapları arayıp bulacak zamanım ya da satın alacak param yok diyorsanız sizin için büyük bir fırsatımız var. Önce ki yazılarımızdan biri olan ”Binlerce Kitap Keyfi Akıllı Cihazınızda ve Bilgisayarınızda” adlı yazımızı okumanızda fayda var. Yazıya gitmek için buraya tıklayınız.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Takipte kalın.

Hakkında Taner Ünal

Dünyanın en mükemmel editör haşmetleri, beyefendi hazretleri.

Bunlara da Göz Atabilirsin

İzlemekten Keyif Alacağınız En İyi Romantik Komedi Animeler

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Komedi Animeler Merhaba arkadaşlar, bugün sizler için izlemekten keyif …

Ses Kalitesiyle Dikkat Çeken En İyi Bluetooth Hoparlörler

Kaliteli Ses Performanslarıyla Ön Plana Çıkan En İyi Bluetooth Hoparlörler Yaz aylarının vazgeçilmezi olan arkadaşlarımız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.