Mikrofonu Çalışmayan Telefon İçin Pratik Çözümler

“Telefonun Mikrofonu Çalışmıyor” Sorununuz için Pratik Çözüm Yolları

Ya sizin başınıza gelmiştir ya da çevrenizden birinin telefonun mikrofonu çalışmıyor dediği kulağınıza mutlaka çalınmıştır. Bazen de Whatsapp, Viber, Discord gibi uygulamalar üzerinden görüşme yaparken bu sorunla karşılaşmışsınızdır. Çoğu kişinin yaptığı gibi hemen telefonunuzu tamire göndermeden önce yazımızdaki yöntemleri denemenizde fayda var.

Öncelikle soruna neyin sebep olduğunu bulmamız gerekiyor. Ardından buna göre çözümleri deneyeceğiz.

1. Telefonunuzda Boğuk veya Kısık Ses Sorunu – Çözüm Yolu

Eğer sorununuz sesinizin karşı tarafa boğuk veya az gidiyor olmasıysa burada iki sebep olabilir. Birinci mikrofonunuz toz ve kir ile dolmuştur ve sesin algılanmasını azaltmıştır. Bunun için bir iğne yardımıyla telefonunuzun altında bulunan nokta gibi küçük deliğin içini temizlemeniz gerekmektedir. İşlemi yaparken dikkatli olmalısınız yoksa mikrofona geri dönülemez boyutta zararlar verebilirsiniz.

2. Telefonunuzun Mikrofonunun Hiç Ses Almaması Sorunu – Çözüm Yolu

İkinci sebebi ise mikrofon soketinde temassızlık olabilir. Bu gibi durumlar çoğunlukla telefonun düşürmekten, çarpmaktan ya da küçük bir ihtimal fabrika çıkış kaynaklı olabilir. Bunun için telefonu tamirciye göstermekten başka çareniz yoktur.

3. Sistem Kaynaklı Arada ya da Sürekli Gerçekleşen Mikrofon Sorunu – Çözüm Yolu

Başka bir sorun sebebi ise telefonunuzun sistemsel kaynaklı sıkıntısı olabilir. Burada yapacağınız şeyler oldukça basit. Sadece söylediğim talimatları harfiyen yerine getirmelisiniz. En basit kontrol ile başlayalım. İlk olarak telefonunuzun bluetooth bağlantısının kapalı tutmalısınız. Çünkü kablosuz bi ses cihazına siz farkında olmadan bağlanıyor olabilir.

Düz mantık ilerleyecek olursak her şeyden önce telefonunuzu kapatıp açmayı denemelisiniz. Eğer telefon modeliniz uygunsa bataryayı da çıkartıp tekrar takmalısınız.

4. Belli Uygulamalarda Çalışmayan Mikrofon Sorunu – Çözüm Yolu

Bu  da çözüm vermediyse yapacağınız şey ayarları kontrol etmek olacaktır. Özellikle Discord, Whatsapp gibi uygulamalarda oluşan hatalar bu ayardan kaynaklıdır. Şimdi söylediğim sırayı izleyiniz.

Ayarlar > Uygulama Ayarları > Arama  Bu sırayı izledikten sonra arama ayarları içinde “Parazit azaltma” seçeneğini bulmanız gerek. Sıralama bazı telefonlarda farklılık gösterebilir. Asıl önemli olan parazit azaltma seçeneğini bulmak.

Parazit azaltma, arama sırasında arka plan gürültülerini azaltmaya yarar. Bazı üçüncü parti uygulamalar üzerinden yaptığımız görüşmelerde sesimizin karşı tarafa gitmemesinin sebebi bu ayardır. Eğer telefonunuza kulaklık takılı ise bu ayar pasif konumda olacağı için değişim yapamayacaksınız. O yüzden kulaklığınız takılı ise çıkarın.

Parazit azaltma seçeneği üstünde tik varsa kaldırın, yoksa işaretlemeyi deneyip sorunun giderip giderilmediğini kontrol ediniz.

Saydığım yöntemleri denerken telefonunuzu yeniden başlatmayı unutmayınız.

Bütün bunlara rağmen hala elimde mikrofonu çalışmayan telefon var diyorsanız kalan tek çare telefonunuzu yetkili servisinize göstermektir.

Umarım bu yazı işinize yaramıştır. Bizi takip etmeye devam edin.

Hakkında Taner Ünal

Dünyanın en mükemmel editör haşmetleri, beyefendi hazretleri.

Bunlara da Göz Atabilirsin

İzlemekten Keyif Alacağınız En İyi Romantik Komedi Animeler

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Komedi Animeler Merhaba arkadaşlar, bugün sizler için izlemekten keyif …

Ses Kalitesiyle Dikkat Çeken En İyi Bluetooth Hoparlörler

Kaliteli Ses Performanslarıyla Ön Plana Çıkan En İyi Bluetooth Hoparlörler Yaz aylarının vazgeçilmezi olan arkadaşlarımız …

Tek yorum

  1. Mehmet Salih Dursun

    Dediğiniz gibidir. Keşke daha önce bu yazıya rastlasaydım. Ses kısık gidiyordu beton işinde çalışıyorum. Telefonu tamirciye götürdüm ekranı kırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.