Wi-fi Sinyali Arttırmak İçin Pratik Çözümler

Merhaba arkadaşlar,

Çoğumuzun ortak sorunu wi-fi sinyalinin düşük olması ya da sinyal yüksek olduğu halde internet hızının az olmasıdır. Tabi bu sorunun birden çok sebebi olduğu gibi sorunun kaynağı hem modeminizden hem de sizden kaynaklı olabilir.

Bu yazımızda sizlere wi-fi sinyali düşüklüğünün sebeplerini ve bu sorunu ortadan kaldırmak için yapabileceklerinizi anlatıyoruz. Lafı fazla uzatmadan yazımıza geçelim.

1)  Modeminizin Konumu

Wi-fi sinyali beklediğinizden az ise kontrol etmeniz gereken ilk şey modeminizin konumu olmalıdır. Çünkü görselde de gördüğünüz gibi modeminizin bulunduğu nokta ile sizin bulunduğunuz alan arasına ne kadar çok duvar ve eşya girerse sinyaliniz o kadar azalacaktır. Mümkün olduğu kadar kullanım alanınıza yakın yere konumlandırmanız gerekmektedir.

2) Elektronik Eşyalar

Eğer modeminizin etrafında ya da sizin bulunduğunuz konumda televizyon, radyo, mikrodalga fırın v.b gibi sinyal yayan elektronik eşyalar varsa modemden aldığınız sinyali etkilediği için hız kaybı yaşayacaksınız. Mümkün olduğu kadar bu durumdan kaçınmalısınız.

3) Modeme Bağlı Kişi Sayısı

Komşularınız veya arkadaşlarınızla internetinizi paylaşıyorsanız bu durumdan oldukça muzdarip olabilirsiniz. Çünkü modeme bağlı olan kişiler anlık veri indirmesi yapabilir veya yüksek kalitede video izleyebilir. Bu durumda sahip olduğunuz internet kotasına da bağlı olarak ani hız düşüşleri yaşayabilirsiniz. Farklı olarak internet şifrenizi bir şekilde öğrenip sizden habersiz bağlantı kurarak kotanızı tüketen kişiler de olabilir. Bu durumu engellemek için ise düzenli periyotlarda internet şifrenizi değiştirmelisiniz.

4) Sinyal Güçlendirici ve Anten Kullanmak

Sorununuz konumuzdan kaynaklı ise ve bağlantı hızınızda bir problem yoksa bu yöntem işinizi görecektir. Piyasada uygun fiyatlara bulabileceğiniz harici anten veya sinyal güçlendirici satın alarak bu dertten kurtulabilirsiniz. Harici antenler sadece bir bilgisayar için kullanılabilir ve bilgisayarınızın wi-fi sinyali yakalama oranını yükseltir. Benim size önerim 100 – 150 tl civarında bir sinyal güçlendirici almanız olacaktır. Sinyal güçlendiriciler wi-fi sinyalinizin kapsama alanını genişletir ve hem bilgisayarlarınız hem de mobil cihazlarınız için çoklu bağlantılar kurabilme olanağı sağlar.

Bütün bu çözümlerin yanında ek olarak modem yazılımının güncel olup olmadığını kontrol etmenizde ve kullandığınız cihazların sinyal gücünün zamanın gerisinde kalıp kalmadığına da bakmalısınız.

Yeni bir konu ile görüşmek dileğiyle kendinize iyi bakın.

Hakkında Taner Ünal

Dünyanın en mükemmel editör haşmetleri, beyefendi hazretleri.

Bunlara da Göz Atabilirsin

İzlemekten Keyif Alacağınız En İyi Romantik Komedi Animeler

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Komedi Animeler Merhaba arkadaşlar, bugün sizler için izlemekten keyif …

Ses Kalitesiyle Dikkat Çeken En İyi Bluetooth Hoparlörler

Kaliteli Ses Performanslarıyla Ön Plana Çıkan En İyi Bluetooth Hoparlörler Yaz aylarının vazgeçilmezi olan arkadaşlarımız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.