Tüm Bilgisayarlar Boot / Bios Menüsü Kısayolları | 2018

 

Herkese merhaba,

Çeşitli sebeplerden dolayı bazen bilgisayarlarımızda kasma, donma, hatalı başlatma veya bunun gibi birçok sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Bazı durumlarda ise son çare format atma gibi görünebilir ya da bazı ayarları yapmak amacıyla bu menüleri kullanmak durumunda kalabiliriz.
Bu yazımızda sizlere önce bios ve boot nedir bunları açıklayıp ardından tüm markaların genel boot ve bios menüsü erişimi için hangi kısayolları kullanacağınızı anlatacağım.

BIOS Menüsü Nedir?

Basic Input Output System kelimelerinin kısaltılmış halidir. Kısaca çalışma mantığı, bilgisayarınızı çalıştırmaya başladığınız andan itibaren takılı olan tüm donanımları tanıyan ve bunları yöneten bir tür yazılımdır. Bilgisayarınız çalışır durumda iken  işletim sistemi ile bağlantı kurabilmeyi sağlamaktadır.

BOOT Menüsü Nedir?

BOOT, bilgisayar donanımlarının düzgün bir biçimde bir arada çalışmasını sağlayan yazılımdır. Format atmak amacıyla bilgisayarlara taktığımız USB sürücüleri ve ya DVD’leri bilirsiniz. BOOT menüsünün bir diğer işlevi de önce hangi donanımın çalışacağına karar vermek ve başlatmaktır. Format için taktığımız sürücüyü kullanabilmek için BOOT menüsünü bu yüzden kullanırız. Takılan sürücü önceliklendirilerek içindeki veri okunur ve işlemler başlatılır.

Eğer kullandığınız cihaz Windows 8 ve üzeri bir işletim sistemine sahip ise farklı bir yöntem kullanmanız gerekecektir.
Öncelikle bu yöntemden bahsedelim.

İlk olarak bilgisayarınızı normal olarak başlatıyorsunuz ve masaüstü ekranına geliyorsunuz. Başlat menüsüne tıklayıp Aç/Kapa bölümüne tıklıyoruz. Buradan Yeniden Başlat yazısının üstüne gelip Shift tuşuna basılı tutarak Yeniden Başlat’a tıklıyoruz. Shift tuşuna basılı tutmayı açılış ekranını görene kadar bırakmayın.

Buradan sorun gider yazısına tıklıyoruz. Ardından gelişmiş seçenekler giriyoruz. Bundan sonra da UEFI donanım yazılımı seçeneğine tıklayarak bios menüsüne erişmiş olacaksınız. Buradan ihtiyacınız olan işlemleri yapabilirsiniz.

Şimdi cihaz markasına göre BIOS ve BOOT menülerine nasıl erişim sağlanır açıklayalım.

Bazı cihazlar bilgisayar açılırken bios menüsüne erişim olanağı sağlamıyor. Bu yüzden bilgisayarınızı açıp ardından yeniden başlat diyerek kısayol tuşlarını kullanmanız gerekmektedir.

Aşağıdaki listede cihazınızın markasına göre kısayol tuşlarını bulabilirsiniz.

MARKABIOS TuşuBOOT Tuşu
AcerF2F12
AsusF2 ya da DeleteEsc
CasperF2F12
DellF2F12
ExperF1 ya da F2Esc ya da F2
FujitsuF2F12
GrundigF2F11
HPF10F9, F10 ya da Esc
LenovoF2F12 ya da Nova Tuşu
LGF10
MSIF2 ya da DeleteF11
MonsterF2F7
SamsungF2F9, F10 ya da Esc
Sony VaioF2F11 ya da Asist Tuşu
ToshibaF2F12

Bu yazımızda sizlere boot ve bios menüsü nedir? ne işe yarar? gibi soruların cevabını ve Asus, Acer, Casper, Dell, Exper, Fujitsu, Grundig, HP, Lenovo, LG, MSI, Monster, Samsung, Sony Vaio, Toshiba gibi markalarının modellerine göre boot ve bios menüsü kısayol tuşları nelerdir bilgilendirmeye çalıştık. Başka bir konuda görüşmek dileğiyle.

Hakkında Taner Ünal

Dünyanın en mükemmel editör haşmetleri, beyefendi hazretleri.

Bunlara da Göz Atabilirsin

İzlemekten Keyif Alacağınız En İyi Romantik Komedi Animeler

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Komedi Animeler Merhaba arkadaşlar, bugün sizler için izlemekten keyif …

Ses Kalitesiyle Dikkat Çeken En İyi Bluetooth Hoparlörler

Kaliteli Ses Performanslarıyla Ön Plana Çıkan En İyi Bluetooth Hoparlörler Yaz aylarının vazgeçilmezi olan arkadaşlarımız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.