Naruto İncelemesi

wip___naruto_bijuu_mode_by_thefreshdoodle-d8wvj8o

Naruto bilindiği gibi önce mangası çıkmış olan ve büyük bir hayran kitlesine ulaşmış Japon animesidir. Konusu bir çocuğun hayallerinin peşinde koşarken yaşadığı olaylar ve mücadeleler olarak tanımlansa da bu anime küçük bir inceleme yazısına sığmayacak kadar çok anafikir ve mesaj barındırıyor.

Annesi ve babasını doğduğu gün bir savaşta kaybetmiş olan şımarık, hiperaktif, inatçı ve kafasına koyduğunu yapmak için her şeyi yapan bir çocuktur. Aynı zamanda içine mühürlenmiş olan efsanevi bir yaratıkla birlikte yaşamaktadır. Bu yüzden köydeki insanlar onun ile bir arada olmak istemezler ve onu sürekli dışlarlar. Kahramanımızın hedefi köyünün en güçlü ninjası olup hokage ünvanını almaktır. Bu hedefinin peşinde koşarken rakipleri ile yaptığı savaşlar ve hayat sınavları onun şımarık bir çocuktan nasıl yetenekli bir ninja olduğunu bize aktaracaktır.

Animedeki karakterler adeta mahalleden arkadaşımız gibi oluyor bizim için. O yüzden birazda karakterlerden bahsetmek istiyorum sizlere.

Kakashi Sensei

Elinden düşürmediği kitabı ve tek gözü sürekli kapalı olan Kakashi şüphesiz hepimizin gönlüne taht kuran kişi olmuştur. Naruto’nun hem öğretmeni hem de gittikleri görevlerde onları yalnız bırakmayan sensei animenin başından sonuna kadar bizlerle birlikte olacak.

Sasuke

Kendi klanından köyde kalan son kişi olan bu genç arkadaş kahramanımız ile hiç bir zaman anlaşamamış olsalar da Naruto’nun onu aslında kardeşi gibi sevdiğini ilerleyen bölümlerde net bir şekilde göreceğiz.

Sakura

Naruto, Sasuke ve Sakura 3 kişilik bir ekiptir. Sakura Sasuke’ye Naruto ise Sakura’ya aşıktır. Biraz kavak yelleri havasında bir ekip olsa da Naruto’nun Sasuke peşinde koşarken yaptığı hareketler bol bol yüzümüzü güldürecektir.

Ero Sennin/Jiraiya Sensei

İzlerken kendiniz bile bunun farkına varacaksınız. Naruto Jiraiya’nın küçüklüğü resmen. Kendisi için baba rolünü üstlenen ve kalbimizi ısıtan sennin yeri gelecek bizi kahkahalara boğacak, bazen de gözlerimizi yaşartacak. Naruto’yu yanına aldıktan sonra onu adam edip geri getiren Jiraiya aynı zamanda Kakashi’nin elinden düşürmediği kitabında yazarıdır.

Itachi

Uchiha klanının dahisidir. Benim en sevdiğim kişidir aynı zamanda. Bütün klanı katledip sadece küçük kardeşi Sasuke’yi hayatta bırakmıştır. Sasuke ise bu yüzden abisini öldürme yemini etmiştir. Klan katliamından sonra büyük suç örgütü olan Akatsuki’ye katılmıştır. Fakat görünüş sizi aldatmasın, Itachi’nin aslında klanına ve köyüne sadık birisi olduğu çok sonradan anlaşılmıştır.

Ayrıca Sarutobi, Iruka, Orochimaru,  Tsunade, Maito Gai, Gaara gibi yazmakla bitmeyecek kadar karakter mevcut. Animenin bölüm sayısı gözünüzü korkutmasın başladıktan sonra bırakılmayan bir yapım olduğu için bölümlerin çok olması bizi mutlu eden faktörlerden biri.

Başka bir konu ise animenin birbirinin devamı olan 2 farklı serisi olması. Öncelikle animeyi izleyip bitirdikten sonra Naruto Shippuuden’e geçiş yaparak animeye devam etmekteyiz.

Eğer ben çocuk değilim oturup bi de çizgi film mi izleyeyim diyorsanız yanılıyorsunuz. Şayet 32 yaşındaki yakın arkadaşımda aynısı söylemişti şimdi ise yeni bölüm ne zaman gelecek diye bekliyor.

Animenin Artıları

Sürekli bir işleyişe sahip olması ve bol bölüm sayısı ile uzun süre başka bir şey izlemenize gerek bırakmayacaktır. Neredeyse her bölüm farklı bir olay, macera ya da konu işlenmesi animeyi sabit bir gidişattan kurtarıyor. Kimi zaman gülmekten kırıp geçirecek, kimi zaman nefeslerimizi tutturacak, bazen de gözlerimizi dolduracak. Bitmesini istemeyeceğiniz ve arkadaş ortamınızdaki herkesin izlemesini tavsiye edeceğiniz güzel bir yapımdır.

Animenin Eksileri

Kime sorsanız animedeki en sinir bozucu şeyin ‘filler’ bölümler olduğunu söyleyecektir. Bakın mangası biter ama filler bölümler bitmez. Bazen ise yaşı büyük izleyicilerin Naruto’nun çocuksu hareketlerinden sıkılması normaldir. Bunun için animenin ilk serisini hızlıca bitirip shippuudene geçiş yapmalarını tavsiye ediyorum.

Dediğim gibi filler bölüm can sıkıcı olacaktır. Fakat çözümünü sizler için bulduk.

Naruto Shippuden filler bölümleri tam listesi için tıklayınız.

Hakkında Taner Ünal

Dünyanın en mükemmel editör haşmetleri, beyefendi hazretleri.

Bunlara da Göz Atabilirsin

İzlemekten Keyif Alacağınız En İyi Romantik Komedi Animeler

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Komedi Animeler Merhaba arkadaşlar, bugün sizler için izlemekten keyif …

Ses Kalitesiyle Dikkat Çeken En İyi Bluetooth Hoparlörler

Kaliteli Ses Performanslarıyla Ön Plana Çıkan En İyi Bluetooth Hoparlörler Yaz aylarının vazgeçilmezi olan arkadaşlarımız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.