Ekran Kartı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hepimiz ekran kartının bir bilgisayarda ne kadar etkili olduğunu biliriz. Bu yüzden sistem toplarken en kalitelisini ve yüksek performanslı olanını tercih ederiz. Peki ekran kartı seçerken nelere dikkat edeceksiniz?

Ekran kartının ne işe yaradığını ve bilgisayarın performansını etkileyen diğer donanım ekipmanlarının detaylı anlatımı için yazımıza göz atmanızda fayda var.

Ekran kartının kaliteli olması bir bilgisayarın performansını etkileyen en büyük faktörlerden biridir. Sanılanın aksine bir ekran kartının kalitesini sadece kaç gb olduğu belirlemez. Ekran kartlarındaki Gb faktörü daha çok müşteriyi cezbetme hedeflidir. Bu elbette gb değeri önemsizdir anlamına gelmemektedir. Ekran kartının asıl gücünü belirleyen temel unsurlar çekirdeklerinin kaç mhz hızda çalıştığı ve kaç bit olduğudur.

 

Bütçe

Öncelikle bütçenizi belirlemeniz ve şimdi anlatacağım özelliklere göre bir seçim yapmanız gerekmektedir.

Slot Uyumu

İlk bakmanız gereken yer ana kartınız olmalıdır. Çünkü aldığınız ekran kartı ana kart üzerinde bulunan slotlar ile uyumlu değil ise hüsrana uğrayabilirsiniz. Örneğin ana kartınız PCI 2.0 fakat ekran kartı ihtiyacı 3.0 ise ekran kartınız çalışır fakat performans kaybı yaşarsınız.

Bellek Boyutu

Gb faktörü kullanım alanınıza göre önemlilik kazanacaktır. Ekran kartının nasıl çalıştığını bilmeden sadece Gb değeri yüksek olduğu için seçim yapıyorsanız hata ediyorsunuz demektir. Eğer işinizi çoklu monitörler ile yapıyorsanız veya grafik tasarımı ile ilgileniyorsanız daha fazla veri işleme kapasitesi sizin için önemli olacaktır ve Gb faktörü burada önem kazanacaktır. Fakat oyunlarda yüksek performans amaçlıyor ve tek monitör kullanıyorsanız sizin için asıl önemli olan kaçıncı nesil bir ekran kartı almak istediğinizdir.

Çekirdek Sayısı ve Mhz Değeri

Ekran kartlarının içinde grafik işlemcileri vardır. Bu işlemcilerinde içinde çekirdekler bulunur. Çekirdek sayısının fazla olması çekirdek başına düşen işlem sayısını azaltarak ekran kartının baskı altında kalmamasını sağlar. Ayrıca bu çekirdeklerin kaç mhz hızda çalıştığı da önemlidir. Tahmin edebileceğiniz üzere yüksek hızda mhz gerekmektedir.

Soğutma

Diğer önemli bir konu ise ekran kartının nasıl soğutulduğudur. Güncel soğutma sistemleri hava ve sıvı soğutma şeklinde değişiklik gösterebiliyor. Soğutma durumu asla göz ardı edilmemesi gereken bir noktadır. En kaliteli ekran kartını kullanıyor olsanız bile soğutma yetersiz kalıyorsa performans kaybınız gözle görülür seviyede olacaktır.

Bit

Bit ekran kartının grafik birimlerindeki iletişim kanalları demektir. Yani 512 bitlik veri kanalından geçen işlemler 256 bitlik veri kanalına göre daha rahattır. Daha belirgin bir örnek vermek gerekirse; 4 şeritli bir otoyolun araç trafiğinin akış hızı 2 şeritli bir otoyola göre daha rahattır şeklinde anlatabiliriz.

Güç Kaynağı

Diğer bir faktör ise ekran kartının ne kadar enerjiye ihtiyaç duyduğudur. Örnek rakamlar ile anlatayım: Seçtiğiniz ekran kartının PSU(Güç Kaynağı) ihtiyacı minimum 500W ise aldığınız PSU 500W’tan daha fazla olmak zorundadır.

 

Paylaşımlı/Paylaşımsız Olma Durumu

Son olarak ekran kartı tercihiniz yüksek grafik detayları ve oyun performansı üzerine ise mutlaka paylaşımsız ekran kartı seçmelisiniz. Çünkü paylaşımlı ekran kartlarında grafik işlemcisi CPU’nun içinde bulunur ve belleği ortak kullanırlar. Bu da işlem gücünü azaltan bi durumdur.

Hakkında Taner Ünal

Dünyanın en mükemmel editör haşmetleri, beyefendi hazretleri.

Bunlara da Göz Atabilirsin

İzlemekten Keyif Alacağınız En İyi Romantik Komedi Animeler

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Komedi Animeler Merhaba arkadaşlar, bugün sizler için izlemekten keyif …

Ses Kalitesiyle Dikkat Çeken En İyi Bluetooth Hoparlörler

Kaliteli Ses Performanslarıyla Ön Plana Çıkan En İyi Bluetooth Hoparlörler Yaz aylarının vazgeçilmezi olan arkadaşlarımız …

2 Yorumlar

  1. Melih Özdemir

    Hocam güzel bir bir konu ve anlatım olmuş. Çok hoşuma gitti. Devamını bekleriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.