Menu
Anasayfa / Teknoloji / Donanım / Bilgisayarınızın Isınma Sorununa Karşı Pratik Çözümler

Bilgisayarınızın Isınma Sorununa Karşı Pratik Çözümler

Hepimizin ortak sorunu bilgisayarlarımızın aşırı ısınması ve bu yüzden çoğu zaman cihazlarımızın sürekli kasması veya kendini kapatması söz konusu olmakta. Bu durum her ne kadar küçük bir sorun gibi görünse de aslında cihazlarımız büyük tehlike altında. Bilgisayarımız aşırı ısıya maruz kalınca performansı gözle görülür şekilde düşecektir. Hatta bataryanızın ömrü kısalacak veya en kötüsü ana kartınızın yanması gibi geri dönülemez hasarlar ortaya çıkabilir.

Bilgisayarınızın ısınma sorununun kaynağının ne olabileceği ve bunlar ile ilgili neler yapacağınızı merak ediyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Yazılımsal sorunlar olabilir

Eğer bilgisayarınız son zamanlarda sık sık ısınmaya ve yavaşlamaya başladıysa ilk önce yazılımlarını kontrol etmenizde fayda var. Bazı kötü niyetli yazılımlar veya güncel tutulmayan programlar bilgisayarınıza zarar vermektedir. Bunun için ilk olarak bilgisayarınızdaki yazılımları kontrol edip zararlı olanı bilgisayarınızdan kaldırmanız gerekmektedir.

Donanımsal sorunlar olabilir

Bilgisayarınızın içini birkaç ayda bir açıp fön makinesi ile içinin tozlarını temizlemeniz gerekmektedir. Elektronik cihazların tümü yaydığı manyetik alan yüzünden etraftaki tozları kendilerine çekerler. Cihazınızın fanı ve diğer donanımları tozla kaplandıkça ısınması daha da hızlanır. Fakat bilgisayarınız hala garanti kapsamında ise bu işlemi yetkili servise yaptırmanız gerekmektedir. Zira cihazınız garanti kapsamı dışında kalabilir.

İşlemcinin ısınması kaynaklı olabilir

Bilgisayarınızın yavaşlamasının en büyük sebebi işlemcinin aşırı ısınması kaynaklıdır. Kullanılan malzemenin kalitesine göre işlemciyi soğutmak ile görevli olan termal macunu 2 – 3 yılda bir değiştirmekte fayda vardır.

Ek yöntemleri deneyebilirsiniz

Diz üstü bilgisayarlar ile konulduğu yüzey arasına soğutucu fan koyulmalı. Eski bir dizüstü bilgisayarınız var ise altındaki kapağı sökerek ısının dışına atılmasını kolaylaştırabilirsiniz. Fakat bunu yaparken dikkatli olmalısınız çünkü ana kart üzerindeki donanım ekipmanlarının zarar görmesi kaçınılmaz olabilir ve sizi daha büyük masraflar altında bırakabilir.

Bilgisayarınız kullanım anında pilini sürekli şarj eder ve elektrik akımına maruz kalan batarya ısı oluşturarak cihazınıza yansıtır. Bilgisayarınızı sürekli ev ortamında kullanıyorsanız ve sık sık mekan değiştirmek zorunda değilseniz cihazınızın pilini sökmeniz fark edilir fayda sağlayacaktır.

Bütün bunlara rağmen ısınma kaynaklı sorunlarınız devam ediyorsa cihazınızı mutlaka yetkili servise göstermelisiniz.

Hakkında Taner Ünal

Denedi, yanıldı, bırakmadı ve kovaladı

Bunlarada Göz Atabilirsin

e-Fatura Uluslararası Ölçü Birim Kodları Listesi

E-Faturalarda Ölçü Birim Kodları Globalleşen ticaret sistemi beraberinde yeni tanımlamaları da hayatımıza sokmakta. Günümüzde alış …

Windows 10’da God Mode Etkinleştirme

GOD MODE Çoğu Windows 10 kullanıcısının bilmediği fakat efsane özelliklere ve gizli ayarlara sahip bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir