Anasayfa / Teknoloji / Donanım / Bilgisayarınızın Isınma Sorununa Karşı Pratik Çözümler

Bilgisayarınızın Isınma Sorununa Karşı Pratik Çözümler

Hepimizin ortak sorunu bilgisayar ısınması ve bu yüzden çoğu zaman cihazlarımızın sürekli kasması veya kendini kapatması söz konusu olmakta. Bu durum her ne kadar küçük bir sorun gibi görünse de aslında cihazlarımız büyük tehlike altında. Bilgisayarımız aşırı ısıya maruz kalınca performansı gözle görülür şekilde düşecektir. Hatta bataryanızın ömrü kısalacak veya en kötüsü ana kartınızın yanması gibi geri dönülemez hasarlar ortaya çıkabilir.

Bilgisayar ısınma sorununun kaynağının ne olabileceği ve bunlar ile ilgili neler yapacağınızı merak ediyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Yazılımsal sorunlar olabilir

Eğer bilgisayarınız son zamanlarda sık sık ısınmaya ve yavaşlamaya başladıysa ilk önce yazılımlarını kontrol etmenizde fayda var. Bazı kötü niyetli yazılımlar veya güncel tutulmayan programlar bilgisayarınıza zarar vermektedir. Bunun için ilk olarak bilgisayarınızdaki yazılımları kontrol edip zararlı olanı bilgisayarınızdan kaldırmanız gerekmektedir.

Donanımsal sorunlar olabilir

Bilgisayarınızın içini birkaç ayda bir açıp fön makinesi ile içinin tozlarını temizlemeniz gerekmektedir. Elektronik cihazların tümü yaydığı manyetik alan yüzünden etraftaki tozları kendilerine çekerler. Cihazınızın fanı ve diğer donanımları tozla kaplandıkça ısınması daha da hızlanır. Fakat bilgisayarınız hala garanti kapsamında ise bu işlemi yetkili servise yaptırmanız gerekmektedir. Zira cihazınız garanti kapsamı dışında kalabilir.

İşlemcinin ısınması kaynaklı olabilir

Bilgisayarınızın yavaşlamasının en büyük sebebi işlemcinin aşırı ısınması kaynaklıdır. Kullanılan malzemenin kalitesine göre işlemciyi soğutmak ile görevli olan termal macunu 2 – 3 yılda bir değiştirmekte fayda vardır.

Ek yöntemleri deneyebilirsiniz

Diz üstü bilgisayarlar ile konulduğu yüzey arasına soğutucu fan koyulmalı. Eski bir dizüstü bilgisayarınız var ise altındaki kapağı sökerek ısının dışına atılmasını kolaylaştırabilirsiniz. Fakat bunu yaparken dikkatli olmalısınız çünkü ana kart üzerindeki donanım ekipmanlarının zarar görmesi kaçınılmaz olabilir ve sizi daha büyük masraflar altında bırakabilir.

Bilgisayarınız kullanım anında pilini sürekli şarj eder ve elektrik akımına maruz kalan batarya ısı oluşturarak cihazınıza yansıtır. Bilgisayarınızı sürekli ev ortamında kullanıyorsanız ve sık sık mekan değiştirmek zorunda değilseniz cihazınızın pilini sökmeniz fark edilir fayda sağlayacaktır.

Bütün bunlara rağmen ısınma kaynaklı sorunlarınız devam ediyorsa cihazınızı mutlaka yetkili servise göstermelisiniz.

Hakkında Taner Ünal

Dünyanın en mükemmel editör haşmetleri, beyefendi hazretleri.

Bunlara da Göz Atabilirsin

İzlemekten Keyif Alacağınız En İyi Romantik Komedi Animeler

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Komedi Animeler Merhaba arkadaşlar, bugün sizler için izlemekten keyif …

Ses Kalitesiyle Dikkat Çeken En İyi Bluetooth Hoparlörler

Kaliteli Ses Performanslarıyla Ön Plana Çıkan En İyi Bluetooth Hoparlörler Yaz aylarının vazgeçilmezi olan arkadaşlarımız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.