Bilgisayarınızdaki Gereksiz Dosyaları Temizleme

Merhaba arkadaşlar,

Elinizdeki bilgisayarı uzun süredir kullanıyorsanız ve ufaktan yavaşlamalar kendini göstermeye başladıysa artık kapsamlı bir temizliğin zamanı gelmiş demektir.
Bilgisayarınıza yüklediğiniz programları veya oyunları sildiğinizde aslında tamamen kaldırılmıyorlar. Kullanıcı profil ayarları, oyun kayıt dosyaları gibi bir çok veri geçerli program veya oyunun tekrar yüklenmesi ihtimali göz önüne alınarak sistem klasöründe tutuluyor.
Ayrıca tarayıcınız ile gezinti yaptığınız tüm web sayfaları, görüntülediğiniz fotoğraf ve ya videoların ön izleme dosyaları önbelleğe alınarak tekrar ulaşımda hızlı başlangıç verilebilmesi için hafızada tutuluyor.

Bu yazımızda sizlere bilgisayarınızda birikmiş olan tüm gereksiz dosyaları temizleme işlemi nasıl yapılır bunu anlatacağım. Anlatıma geçmeden önce bu işlemlerin biraz vaktinizi alacağını en başından belirtmekte fayda var.

Disk Temizleme Aracını Kullanmak

Bu yöntem gereksiz dosyaları temizleme için en kapsamlı ve aynı zamanda süreci uzun olan bir yöntemdir. Eğer bu işlemi ilk defa yapacaksanız sabırla beklemeniz gerekmektedir. Tabi bu durum bilgisayarınızın performansına göre değişiklik gösterebilir. Ben ilk kez kullandığımda yaklaşık 1 saatimi almıştı.

Yapmanız gereken Windows 7’de başlat menüsüne tıklayınca gelen, Windows 8’de fareyi ekranın sağ üst köşesine çekince ortaya çıkan ya da Windows 10’da başlat simgesinin yanında bulunan arama seçeneğine tıklayıp “Disk Temizleme” yazmalısınız. Ardında arama sonucunda çıkan disk temizlemeye tıklayıp aracı başlatınız.

Açılan ilk ekranda sürücü seçiminizi soracaktır. “C” klasörü seçili olduğundan emin olup “Tamam”a tıklayınız. İşlem burada uzun sürebilir, o yüzden kendinize bi kahve alıp biraz vakit geçirin. Tarama tamamlandıktan sonra karşınıza şöyle bir pencere açılacaktır. Burada çıkan sonuçların hepsine tik işaretini koyup siliyorsunuz. Bazen bir kaç yüz mb bazen de 5 – 6 gb hatta daha fazla dosya bulabilirsiniz.

Temp ve %Temp% Komutları

Temp dosyaları bilgisayarınızda bulunan geçici dosyalardır. Bu klasörler içindeki dosyaları her zaman silebilirsiniz.
Burada ilk yapmanız gereken Windows + R kombinasyonunu kullanarak Çalıştır’ı açmak ve temp yazıp tamama tıklamak. Açılan penceredeki tüm dosya ve klasörleri seçip hepsini silin.

İşlem tamamlandıktan sonra tekrar çalıştır komutunu açın ve bu sefer %temp% yazarak tamama tıklayın. Burada ki tüm dosya klasörleri seçerek silin.

Web Tarayıcısı Önbelleğini Temizlemek

Bu işlem kullandığınız tarayıcının önbelleğine alınmış olan tüm küçük resimleri, web sitesi önbellekleri, çerez dosyaları, tarama geçmişi gibi verileri temizlemenize yaramaktadır. Kullandığınız tarayıcıya göre farklılık gösteren bu işlemi en yaygın kullanılan Google Chrome’da nasıl yapılır onu anlatacağım.

Tek yapmanız gereken Ctrl + Shift + Delete kombinasyonunu kullanmak. Açılan pencerede yukarıdan zaman aralığını belirleyip istediğiniz seçenekleri işaretleyip silebilirsiniz.

Yazmış olduğum tüm yöntemleri tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Eğer size anlattığım işlemleri ilk defa yapıyorsanız bilgisayarınızı kapatıp açtıktan sonra ortaya çıkan değişimi gözle görebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle kendinize iyi bakın.

Hakkında Taner Ünal

Dünyanın en mükemmel editör haşmetleri, beyefendi hazretleri.

Bunlara da Göz Atabilirsin

İzlemekten Keyif Alacağınız En İyi Romantik Komedi Animeler

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Komedi Animeler Merhaba arkadaşlar, bugün sizler için izlemekten keyif …

Ses Kalitesiyle Dikkat Çeken En İyi Bluetooth Hoparlörler

Kaliteli Ses Performanslarıyla Ön Plana Çıkan En İyi Bluetooth Hoparlörler Yaz aylarının vazgeçilmezi olan arkadaşlarımız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.