Android Telefonun Pil Ömrünü Uzatmak

Herkese merhaba,

Hangi kalite ve performansta olursa olsun android telefonun pil ömrü en büyük problemdir. Günümüzde oyun oynamaktan tutun müzik dinlemeye, gideceğimiz yeri haritadan bulmaktan tutun alışverişe kadar neredeyse çoğu işimizi akıllı telefonlarımız ile yapıyoruz.
Peki bütün bu iş yoğunluğunun arasında şarjınızın bitip sizi yarı yolda bırakmasının önüne geçmek için ne yapacağınızı biliyor musunuz? Gelin yöntemlerimize bir göz atalım.

Duvar kağıdı ve temalar

Özellikle AMOLED ekran ile donanımlanmış akıllı telefonlarda bu durum fark oluşturabiliyor. Kullandığınız duvar kağıdı beyaz gibi açık renkler bakımından zenginse bataryanızdan daha fazla güç tüketimi olur.
Bunun yanında kullandığınız animasyonlu temalar sürekli ekranda bir video açıkmış gibi güç tüketeceğinden kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Bağlantılar

Telefonlarımızda konum, bluetooth, mobil veri, wi-fi gibi kablosuz bağlantılar pilinizin baş düşmanlarından. Bu servisleri ihtiyacınız olmadığı durumlarda kapatmanız android telefonun pil ömrünü uzatmak için son derece önemli şeylerdir.

Ekran parlaklığı

Akıllı telefonumuzun pil süresini en çok etkileyen durumlardan biriside ekran parlaklığıdır. Parlaklık ayarınızı sürekli kontrol ederek bulunduğunuz ortamın ışık seviyesine göre ayarlamalar yapmanız gerekmektedir.

Ana ekran widget’ları

Ana ekrandaki widget’lar zararsız görünse de sürekli veri alışverişi içinde bulunduklarından pil ömrünüze olumsuz etki oluşturabiliyor. Mümkünse tümünü kaldırın ve sade bir ana ekrana sahip olun.

Klavye sesi ve titreşimi

Mesajlaşırken veya bi yazı yazarken klavye tuşlarına dokunduğumuzda çıkan ses ve titreşim kısa süreçte bi etki oluşturmasada uzun süreli kullanımlarda bataryanızın azalmasına sebebiyet verebiliyor. Kapatmak için klavye ayarlarına gidebilirsiniz.

4.5 G bağlantısı

Bildirim penceresini aşağı çektiğinizde gördüğünüz LTE ya da 4.5 G ikonu ihtiyacınız olmadığı zamanlarda mutlaka pasif durumda olmalıdır. Yüksek hızlı internet servisi telefonun pil ömrünü kısaltacaktır.

Taşınabilir şarj aletleri (Powerbankler)

Son yöntem olarak yanınızda taşınabilir bir şarj aleti bulundurmanız. Seyahat halindeyken veya acil durumlarda elektrik erişiminiz olmadığında bu küçük cihazlar gününüzü kurtarabilir. Fakat bu cihazların kaliteli ve güvenilir olması gerekmektedir. Zira akıllı telefonunuzun pil ömürünü kısaltmakla kalmayıp, kalitesiz malzeme ve işçilik kaynaklı kazalar yaşanabilir.
Konuyla ilgili olarak sizlere hazırlamış olduğumuz en iyi powerbankler yazımıza şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

En İyi Powerbankler
Bu yazımızda sizlere akıllı telefonun pil ömrünü uzatmak için neler yapılabilir ve hangi yöntemler uygulanabilir bahsetmeye çalıştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Hakkında Taner Ünal

Dünyanın en mükemmel editör haşmetleri, beyefendi hazretleri.

Bunlara da Göz Atabilirsin

İzlemekten Keyif Alacağınız En İyi Romantik Komedi Animeler

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Komedi Animeler Merhaba arkadaşlar, bugün sizler için izlemekten keyif …

Ses Kalitesiyle Dikkat Çeken En İyi Bluetooth Hoparlörler

Kaliteli Ses Performanslarıyla Ön Plana Çıkan En İyi Bluetooth Hoparlörler Yaz aylarının vazgeçilmezi olan arkadaşlarımız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.