Android İçin APK Dosyası Nedir? APK Nasıl Yüklenir?

APK dosyası nedir? ve APK dosyaları telefonunuza nasıl yüklenir?

APK dosyası bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bazen bir uygulamayı Play Store’da bulamayız ve internette uygulamayı bulabilmek için araştırma yapmaya başlarız. Bu sırada APK dosyaları karşımıza çıkar ve ne yapacağımızı şaşırırız.
Bu yazımızda karmaşadan kurtulmanız için APK dosyası nedir? APK nasıl yüklenir? gibi soruların cevaplarını vermeye çalışıp, APK dosyalarının iyi ve kötü yanlarını anlatacağız.

APK Nedir?

APK’nın açılımı “Android Package Kit”tir. Yani APK dosyaları bir uygulamanın telefonunuza yüklenmesi için gereken herşeyi içinde barındırır. Bunu tıpkı bilgisayarınıza bir programı yüklemek için çalıştırdığınız “.exe” dosyaları gibi düşünebilirsiniz.
Aslında Play Store üzerinden bir uygulamayı yüklerken APK dosyasını indirmiş oluyorsunuz. Bazı özel durumlar yüzünden yüklemek istediğiniz uygulama Play Store’da olmayınca dış kaynaktan APK indirme yöntemine başvurabilirsiniz.

APK Nasıl Yüklenir?

APK yüklemenin bir zorluğu yoktur. İlk yapmanız gereken istediğiniz uygulamanın adını Google’a yazıp yanına apk indir şeklinde artmanız. Güvenebileceğiniz bir web sitesineden indirdiğiniz APK dosyasını açınız. Karşınıza “Yükleme Engellendi” yazısı çıkacaktır. Bunun sebebi Play Store üzerinden indirilen bir dosya olmadığı için zararlı yazılımlara karşı telefonunuzun güvenlik önlemidir. Eğer dosyaya güveniyorsanız bu uyarı ekranının alt tarafındaki ayarlar kısmına gidiniz. Buradan “Bilinmeyen Kaynaklar” seçeneğini işaretleyip tamam yazısına tıklayınız. Kurulum penceresi ekrana gelince “Kur” yazısına tıklayarak uygulamayı telefonunuza yükleyebilirsiniz.

APK Yüklemek Güvenli midir? İyi ve Kötü Yanları Nelerdir?

Öncelikle iyi yanlarınların bahsedelim.

Diyelim ki Gmail uygulamasını aktif olarak kullanıyorsunuz ve sizin için önemli bir uygulama. Bu uygulamaya gelen güncellemelerin size ulaşması telefonunuzun marka modeline göre bazen 1 – 2 hafta sürebilir. Bu gibi durumlarda market dışı sağlayıcılardan uygulamanın güncel sürümünün APK dosyasını bulup indirebilirsiniz.
Başka bir iyi yanını ise bir örnekle daha anlatalım. Geçtiğimiz yıllarda dünyada çok yaygın olarak oynanan Pokemon GO oyunu Play Store üzerinde bulunuyordu. Fakat ülkemizde indirilmeye kapalıydı. Birçok kullanıcı oyunun APK dosyasını bulup indirerek oynayabildi. Sizde bunun gibi engellere takılmadan APK dosyaları indirebilirsiniz.

Kötü yanlarına gelelim.

Bazı oyun severler oynamak istedikleri oyunlar ücretli olduğu için bu oyunların APK dosyalarını bulup oyun oynamayı deniyorlar. Bunun iki büyük tehlikesi bulunmakta. Ücretli bir oyunu karşılığını vermeden oynamaya çalıştığınız için hesabınız banlanabilir. İkinci ve en büyük tehlike ise APK dosyasını hazırlayan kişiler uygulamanın içine kişisel bilgilerinizi ele geçirecek veya telefonunuzda yaptığınız her hareketi izleyebilecek yazılımlar da yükleyebilir. Kimse karşılıksız olarak ücretli bir uygulamayı ücretsiz olarak size vermez. Bu konuda çok dikkatli olmanızı öneririz.

Bu yazımızda sizlere Android APK dosyası nedir? APK dosyası nasıl yüklenir? APK yüklemenin iyi ve kötü yanları nelerdir bahsetmeye çalıştık. Bir sonraki konuda görüşmek dileğiyle.

Hakkında Taner Ünal

Dünyanın en mükemmel editör haşmetleri, beyefendi hazretleri.

Bunlara da Göz Atabilirsin

İzlemekten Keyif Alacağınız En İyi Romantik Komedi Animeler

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Komedi Animeler Merhaba arkadaşlar, bugün sizler için izlemekten keyif …

Ses Kalitesiyle Dikkat Çeken En İyi Bluetooth Hoparlörler

Kaliteli Ses Performanslarıyla Ön Plana Çıkan En İyi Bluetooth Hoparlörler Yaz aylarının vazgeçilmezi olan arkadaşlarımız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.