Menu
Anasayfa / Genel / 5.7 Yama Notları

5.7 Yama Notları

5.7 Yama Notları

Merhaba Sihirdarlar,

Ben Oyun Deneyimi Uzmanı Jhonnie.

5.5 yamasından beri artan stratejik çeşitlilik aslında sezon başında sizlere sözünü vermiş olduğumuz bir durumdu. Bir iki karavana, birkaç deneme sonunda geldiğimiz bu konumdan son derece hoşnutuz. Profesyonel arenadan, dereceli sahnenin her seviyesine kadar görmekte olduğumuz şampiyon çeşitliliğini bu yamada da özellikle üst koridorun bazı unutulan delikanlıları ile zenginleştirmeyi istedik. Bunun yanında gözlemlerimize göre, keyfi olması gerektiğinden fazla yerinde olan bazı şampiyonları da bu bağlamda törpülemeye devam ediyoruz.

Chris “Pwyff” Tom ve Patrick “Scarizard” Scarborough

Caner “Jhonnie” Güngörür

Şampiyonlar

Ultra Rekabet Faktörü değişiklikleri hala yürürlükte

Yüce manati için zaman yalnızca bir illüzyondan ibarettir. Sizin için şimdi olan, onun için geçmişte yaşanmış olabilir.

Başlamadan ufak bir hatırlatma yapalım: U.R.F. yama notlarında listelenmiş olan şampiyon denge değişikliklerinin her biri oyun modu için geçerliliğini aynen koruyor. Diğer bütün değişiklik teklifleri manati beyi tarafından minnetle kabul edilmiştir.

Bard

Taban SG ve Zırh arttı. Tınılar daha fazla mana veriyor, micinler daha hızlı doğuyor. Q’nun hasarı arttı.

İyi bir yolculuğun sırlarından birisi de hazırlıkların tam yapılmış olmasıdır. Bard’ın yapacağı vadi yolculukları öncesinde koridor safhasını biraz daha güçlendirmeyi uygun gördük. Böylelikle hem erken hem de geç safhadaki etkinliği artmış olacak.

Genel

TABAN SALDIRI GÜCÜ : 46 52
TABAN ZIRH : 21 25

 Pasif – Gezginin Çağrısı

MİCİN YENİDEN DOĞMA SÜRESİ : 12/11/10/9/8 saniye (tını toplayarak) 10/9/8/7/6 saniye (tını toplayarak)
TINI MANA YENİLEMESİ : 15 + eksik mananın %8’i Bard’ın azami mana değerinin %12’si

 Q – Kozmik Bağ

TABAN HASAR : 80/120/160/200/240 (+0,5 yetenek gücü) 80/125/170/215/260 (+0,65 yetenek gücü)

Blitzcrank

W artık yüksek miktarda anlık hız artışı veriyor ve hız avantajı bitince Blitz’i yavaşlatıyor.

“Gazı köklemeden önce iyi düşünün, motorda kalıcı hasarlara sebebiyet verebilirsiniz.” Karşı takımdan önemli bir hedefi Roket El ile çeken koca takım savaşını robot başına kazanır, kaçırıp çekemeyen yüklü miktarda bekleme süresinden olmakla kalmayıp rakibe adeta “gel de karşı saldırı yap” dercesine koz verir. Blitz doğası gereği riske girip ödülünü almaya bakan bir şampiyon. Gazla’nın kullanım kolaylığı bu zihniyet temelinde Blitzcrank’in aldığı riski gereğinden fazla hafifletiyor, öyle ki Blitz Roket Eli tutturamazsa bile rakipleri korku içinde kaçışmaya bakıyor. Buharlı Golem’in büyük hamlelere girişebileceği aralığı kısaltıp anlık hız artışını yükselterek bu karşıtlığı belirginleştirmek istedik.

 W – Gazla

KALDIRILDI!
-HAREKET HIZI : 8 saniye içinde %16/20/24/28/32 hareket hızı
YENİ!
-HAREKET HIZI : 5 saniye içinde hızla azalarak biten %70/75/80/85/90 hareket hızı artışı
ABİ TEKER DÖNÜYOR
-Gazla sona erdiğinde Blitzcrank 1,5 saniyeliğine %30 yavaşlamaya uğrar

Darius

Smaç basmak artık mana iadesi yapıyor. En üst kademede R’nin bekleme süresi katletmelerde sıfırlanıyor.

(Bir önceki yamada gelmesi beklenen değişiklik bu yamaya sarktı.) Oyunun geç bölümlerinde hala Darius için gerekli önlemleri alamadıysanız (kitle kontrolü, sürekli ve mümkünse menzilli hasar kaynağı), bunun bedelini “teq” yiyerek ödeyebilirsiniz. Bizden uyarması…

 R – Noxus Giyotini

ATHENE’NİN LANETLİ SMACI : Katletme halinde 25/50/100 mana iade eder
GERÇEK GÜCE TANIKLIK ET : Noxus Giyotini’nin bekleme süresi yalnızca 3. kademede tamamen sıfırlanır

Evelynn

Nefretin Çivileri’nin hasarı arttı.

Tank ormancıların sıkı bir geri dönüş yaptığı bu dönemde duvarın içinden (!) geçemediğiniz sürece görünmez olup olmayışınız pek bir şey ifade etmiyor. Evelynn’in biraz daha sevgiye ihtiyacı olduğunu hissettik ve bunu ondan esirgemedik.

 Q – Nefretin Çivileri

HASAR : 30/45/60/75/90 40/55/70/85/100

Fizz

İnfaz hasarını W’nun pasif zaman içinde hasar etkisine geri koyduk, ayrıca W’nun aktif isabet etkisi tekrardan YG oranıyla artıyor.

2015 sezonunun başlarında yaptığımız değişiklikler ile Fizz’i yukarı koridorun acımasız, koca koca şampiyonlarının önüne atmış olduk. E herkes de bir Fabfab (fabfabfabfab…) olmadığına göre minik balığın vadideki pozisyonundan memnun olduğunu söyleyemeyiz. Yaptığımız değişiklikleri gelecekte de gözlemliyor olacağız. Haydi rastgele!

 W – Deniztaşı Zıpkın

PASİF HASARI (ZAMAN İÇİNDE) : 3 saniye içinde 20/30/40/50/60 + (0,45 yetenek gücü) 3 saniye içinde 20/30/40/50/60 (0,45 yetenek gücü) + hedefin eksik can değerinin %4/5/6/7/8’i
AKTİF HASARI (İSABET HALİNDE) : 10/20/30/40/50 + hedefin eksik can değerinin %4/5/6/7/8’i 10/20/30/40/50 + (0,25 yetenek gücü)

Garen

HERKESE BENDEN GAREN ULTİSİ

Koca oğlanın diğer yukarı koridor şampiyonlarının karşısında cüssesine hiç de yakışmayacak şekilde geride kalmasına daha fazla göz yumamazdık. Ultisinin bekleme süresini, özellikle erken seviyelerde düşürerek daha fazla oyun yapmasını ve o heybetli duruşunun hakkını vermesini istedik.

 R – Demacia’nın Adaleti

BEKLEME SÜRESİ : 160/120/80 saniye 120/100/80 saniye

Hecarim

Taban can değeri ve yenilenme azaldı.

At adam özellikle son dönemlerde yukarı koridorda (hatta orta koridor, aşağı koridor, sık sık da ormanda…) terör estirmeye başlamıştı. W yeteneği sayesinde son derece sağlam bir can toparlama mekaniğine sahipken diğer değerlerinin de yüksek oranlara sahip olması biraz can sıkıcıydı. Artık rakibinin üzerine dört nala koşmadan önce iyice düşünmesi gerekecek.

Genel

TABAN CAN YENİLENMESİ : 9,26 7
TABAN MANA YENİLENMESİ : 7,5 6,5

Kassadin

R’nin yüklenme aralığı kısaldı.

Haritada dolaşıp terör estiren onca şampiyon varken aslında ana işi bu olan şampiyonu geride bırakmak olmazdı.

 R – Boşluk Geçişi

GÜÇLENDİRİLMİŞ YÜK SÜRESİ : 20 saniye 15 saniye

Maokai

Maokai’nin pasif yeteneği düşük seviyelerde daha az iyileştiriyor.

Güvenli tercih denilince akla ilk gelen şampiyonlardan birisi Maokai’nin profesyonel sahnedeki yerinin ne kadar sağlam olduğunu biliyoruz. Her ne kadar şu anki durumundan genel olarak memnun olsak da, özellikle oyunun başında koridor takaslarından pasifi sayesinde önde çıkmasına müdahale etmek istedik. Endişeye gerek yok, ilerleyen seviyelerde yine aynı potansiyele ulaşacak ama başlarda biraz daha ihtiyatlı bir oyun tarzı gerektirecek.

 Pasif – Öz Büyüsü

CAN YENİLEME : Azami can değerinin %7’si Azami can değerinin %5/6/7’si (7. ve 13. seviyede gelişir)

Morgana

Morgana’nın yetenekleri görünüş ve ses itibariyle güncellendi.

Genel

GÖRÜNTÜ VE SES : Morgana’nın otomatik saldırı ile yeteneklerinin ses ve görsel efektleri temel şampiyon modeliyle birlikte bütün kostümlerinde güncellendi! Detayların tümüne buradan ulaşabilirsiniz.
SİMGELER : Morgana’ın yetenek simgeleri de yenilendi!

Nidalee

Taban can değeri ve seviye başına can azaldı.

Ormanın korkulu rüyasının biraz daha ehlilleştirilmeye ihtiyacı vardı. Yanardöver’in önlenemez yükselişinden Nidalee’nin hiç zarar görmediğini söylemek zor. Buna karşın, dost meclislerinde ormanda hakimiyet konulu sohbetlerde adı sık sık geçmeye devam ediyor. Güçlü yönlerini törpülemeden, doğal zayıflıklarından öne çıkan dayanıklılığı belirglenliştirdik.

Genel

TABAN CAN DEĞERİ : 541 511
SEVİYE BAŞINA CAN : 90 80

Quinn

Körleştirme etkileri düzeltildi.

Daha önceden Kör Eden Saldırı yapmaya başladığınızda körleştirme etkisi hesaplanıyordu. Bu yüzden bazen ıskalandığına kesin gözüyle bakılan saldırıların hedefe tam isabet etmiş gibi davrandığı oluyordu. Yapılan düzeltme ile artık rakip nişancının gözüne güvenle yırtıcı kuş fırlatabileceksiniz.

 Q – Kör Eden Saldırı

YENİ!
-OY GÖZLERİNİ VALOR : Kör etme etkisinin isabet/ıska belirleme aralığı saldırı beyanı yerine, saldırı başlama anına alındı (açıklamak gerekirse: “saldırı başlama anı”, menzilli şampiyonlarda yapılacak atışın oluştuğu ve yakın dövüş şampiyonlarının saldırısının isabet etmesinden hemen önceki ana denir)

Rek’Sai

Q’nun hasarı azaldı. Rek’Sai daha sık tünel kullanabiliyor.

Maçın erken safhalarında Rek’Sai’ye yakalanan masum ormancıların feryatlarını duymazdan gelmedik ve hem ormanı efektif bir şekilde temizleyen hem de hasar potansiyeli oldukça fazla olan bu hanfendiyle ilgili ufak bir iki değişikliğe ihtiyaç olduğuna karar verdik. Korkmayın diğer değişiklik sayesinde artık maç sonlarında daha fazla oyun yapma potansiyeliniz olacak.

 Q – Kraliçe’nin Gazabı

ORAN : 0,3 ilave saldırı gücü 0,2 ilave saldırı gücü

 E – Tünel Kaz

TÜNEL KULLANMA BEKLEME SÜRESİ : 10 saniye 10/9/8/7/6 saniye

Shen

SEVİM KOŞ SHEN’İN ULTİSİ GELDİ

Işınlanma metası geldiğinden beri her yukarı koridor şampiyonu global tehdide sahip, aslında her birisi biraz Shen. Ninjanın kimlik bunalımını sonlandırması ve haritada daha fazla varlık gösterebilmesi için ultisinin bekleme süresini azaltıyoruz. Ne de olsa harita kontrolü bizim işimiz!

R – Birlikten Kuvvet Doğar

BEKLEME SÜRESİ : 200/180/160 180/160/120

Singed

E’nin canavar üst limiti E’nin taban hasarını hesaba katmıyordu.

Tut savur yeteneğiyle ilgili ufak bir sorunu giderdik. Geçen yamada Tut Savur’a yüzde hasarı eklerken bir hata yapmışız, yetenek hasarı canavarlara karşı toptan 300 ile kısıtlanmıştı ancak bunun yalnızca can değeri yüzdesi kısmı için geçerli olması gerekiyordu. Orman, Singed için biraz daha güzelleşti.

 : E – Tut Savur

EL EMEĞİ : Canavarlara karşı 300 hasar limitinin hatalı uygulanmasına neden olan bir hata giderildi

Teemo

Körleştirme etkileri düzeltildi.

Daha önceden Kör Eden Dart yollamaya başladığınızda körleştirme etkisi hesaplanıyordu. Bu yüzden bazen ıskalandığına kesin gözüyle bakılan saldırıların hedefe tam isabet etmiş gibi davrandığı oluyordu. Yapılan düzeltme ile artık rakip nişancının gözüne güvenle zehirli ok fırlatabileceksiniz.

 Q – Kör Eden Dart

SOKMASA BARİ : Kör etme etkisinin isabet/ıska belirleme aralığı saldırı beyanı yerine saldırı başlama anına alındı (açıklamak gerekirse: “saldırı başlama anı”, menzilli şampiyonlarda yapılacak atışın oluştuğu ve yakın dövüş şampiyonlarının saldırısının isabet etmesinden hemen önceki ana denir)

Tristana

E’nin bekleme süresi bir miktar arttı. Q normal saldırılarda E’nin bekleme süresini azaltıyor.

Yaşadığı değişikler sonrası klasik nişancılardan daha özgün bir oynanışa sahip olan Tristana için farklı eşya dizilimlerini çekici hale getirmek istedik.

 Q – Seri Ateş

YENİ!
ULTRA SERİ ATEŞ : Seri Ateş devredeyken yapılan normal saldırılar Patlayıcı Yük’ün bekleme süresini 0,5 saniye azaltıyor (şampiyonlara karşı iki kat etki)

 E – Patlayıcı Yük

BEKLEME SÜRESİ : 16/15/14/13/12 16/15,5/15/14,5/14

Eşyalar

Efsun – Yanardöver

Can değeri azaldı, altın bedeli diğer efsunlarla denklik sağlamak adına arttırıldı.

Yeni Yanardöver efsununa iki zayıflatma geldi, birisi son derece kasti bir değişiklik ancak diğeri teknik olarak bir hata gidermesiydi ve zaten olmasını istediğimiz bir değişiklik ile sonuçlandı (+50 altın bedeli). Bu güç değişikliğinin kimse için sürpriz olmadığını düşünüyoruz, ama yine de açıklamamızı yapalım: bir eşyanın ideal olması için belli bir nitelik bakımından “her derde deva” eşyası olması gerekmiyor. Bir yandan Yanardöver’in tankımsı ormancı eşyası kimliğini korumak istiyoruz deyip, arkasından Yanardöver’in tankımsı niteliklerini kısmak akla mantığa pek uymasa gerek. Yaptık, ama hele bir sorun niye yaptık? Çünkü Yanardöver, kullanıcılarını (giyenleri? takanları?) belli bir doğrultu hedefinde (daha fazla artış oranı için can, çatışmada daha fazla ayakta kalmak için tankımsı nitelikler vb.) başka eşyalar çıkmaya teşvik ediyor ve nihai eşya geliştirmesini tamamlamak için ikinci, üçüncü ve dördüncü eşyalara bel bağlıyoruz. Elinden her türlü iş gelen bir eşya; normalde o rolde olmayan şampiyonları bile (eşyayı bütünleyecek oyun tarzına kendini adamak yerine) sırf “lazım olan her şeyi” veriyor diye o eşyayı almaya teşvik eder.

Lafı kısa keselim. Yanardöver şampiyonları öldürmez, Yanardöver’i bütünleyecek can değeri eşyası çıkan şampiyonlar diğer şampiyonları öldürür.

CAN : 350 300
BEDEL : 2200 altın 2250 altın

Tiamat

Tiamat’ın pasif hasarı artık doğrusal olarak artıyor. Bu değişiklik aynı şekilde Vahşi Hydra için de geçerli.

Daha önceden Tiamat’ın Biç pasifinde hasar, tetiklendiği anda merkeze yakınlığına göre tanımlanan üç kademe üzerinden (“yakın”, “yakınımsı” veya “uzak sanki”) hesaplanıyordu. Bunun sonucunda daha uzakta görünen hedeflerin, sanki yakındaymış gibi aynı hasarı aldığı garip durumlar ortaya çıkıyordu. Biç artık uzaklığı doğrusal olarak ölçüp hasar verdiğinden, hedefe olan mesafenize bağlı olarak artan veya azalan miktarda hasar alacaksınız. Bu değişiklik aynı şekilde Vahşi Hydra için de geçerli (kopyala-yapıştır yaptık özet kısmından).

PASİF BİÇ HASARIHasarı üç kademeli bir ölçekte artış gösterir uzaklığa göre doğrusal artış gösterir

Sihirdar Vadisi

Siğil Gücü (Gromp’un Çarp güçlendirmesi)

Yapılan değişikliğin oyun sonları odaklı tank ormancılar için dikkate değer bir hasar düşüşü anlamına geldiğinin farkındayız. Peki niye böyle oldu? İlk olarak, bu güçlendirme otomatik saldırı yapan kırılgan nişancılara karşı çığrından çıkmaya başladı (fazla anlamlı karşı hamle fırsatı bırakmaksızın). İkinci ve daha önemli olarak, bir çarp güçlendirmesinin diğerlerinden kat kat daha üstün olması çok mantıklı gelmiyor, Gromp güçlendirmesi bu hale geldiğinden göze battı. Orman güçlendirmelerinden her birinin (oyunun mevcut gidişatına bağlı olarak) farklı yönlerden kullanışlılığa sahip olmasını elbette istiyoruz, ama burada verilen kararların da etkisi olmalı.

HASAR ARTIŞI : ilave can değerinin %10’u ilave can değerinin %5’i

Minyon Doğma Animasyonları

Minyon da olsa insan insandır! Oldu mu?

YENİ!
-MİNYONLAR ANİMASYONA GEÇTİ : Minyonlar artık animasyon eşliğinde doğuyor!

Oyun Sonu Ekranları

HAYDİ GENÇLER SON KEZ BİR EL ATALIM : Görülen performans sorunun giderilmesinin ardından animasyonlu Zafer/Bozgun ekranları yeniden devreye girdi

Yükleme Ekranı Görseli

YENİ!
-MANZARAYA BAK OYUN YÜKLE : Sihirdar Vadisi’nde oynanan karşılaşmalarda artık yükleme ekranına hoş bir arka plan görseli eşlik ediyor
KALIN ÇERÇEVEYükleme ekranı çerçeveleri yeni arka planla kontrastı sırıtmasın diye bir miktar kalınlaştırıldı

Uğursuz Koruluk ve Kristal Kayalık

 YENİ

Luden’in Feryadı

Feryadımızı duyan olur mu acep?

TARİF : İnfilak Değneği + Ruh Yeli + 1090 altın (toplam 2800 altın)
YETENEK GÜCÜ : 120 100
SESİ RESMEN MOR? : Tetiklendiğinde çıkan ses efekti güncellendi!

Giderilen Hatalar

  • Tek tek totem sekerekten oyunda çökmelere neden olan hata giderildi. Bu hatayı gidermemizde bizlere yardımcı olan KA sunucusundan Xaad adlı sihirdara teşekkürler!
  • Ruh Bekçisi Udyr’in şampiyonlarla etkileşimde söylediği replikler düzeltildi
  • Takım Kurucu’nun mini haritadaki rol simgelerinin bazı durumlarda gereğinden fazla büyük çıkmasına neden olan bir hata giderildi
  • Takım Kurucu lobileri artık takım kaptanının mini harita rol simgesini göstermeyi hiç unutmayacak
  • Önerilen Oyuncular özelliği artık aynı anda “Hazır takımda önceden oynadığın” ve “Yakın zamanda karşılaşma kazanan” sınıfına giren birisi olduğunda “Hazır takım” kriterine daimi öncelik veriyor

Yeni Kostümler

5.7 Yaması ardından muhtelif aralıklarla yayınlanacak kostümler aşağıda listelenmiştir:

Omega Timi Teemo

Işık Oku Vayne

Kazanova Galio

Kumların Muhafızı Rammus

Kumların Muhafızı Skarner

Kumların Muhafızı Xerath

Hakkında Notorious

Brooklyn sokaklarında rap yaparken, atıştığı zenciyi buz sarkıtıyla öldürüp arkasında hiç kanıt bırakmayan ve daha sonra yolu teknolojiyle kesişen, yegane bir editör.

Bunlara da Göz Atabilirsin

Kalbinize Dokunacak En İyi Romantik Animeler

Duygu Seline Hazırlanın En İyi Romantik Animeler Listesi! Bir çoğu özellikle öğrencilik döneminde geçen kimimize …

İzlemekten Keyif Alacağınız En İyi Romantik Komedi Animeler

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Komedi Animeler Merhaba arkadaşlar, bugün sizler için izlemekten keyif …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.